PŘESUN KNIŽNÍHO DOUPĚTE NA NOVOU DOMÉNU!!!
Nově mě najdete na mé vlastní originální doméně. Všechen obsah i komentáře byly přesunuty na novou stránku. Jen ještě všechno nešlape a nevypadá tak, jak má. Pište prosím všechny své komentáře na novou stránku. Díky.
KNIŽNÍ DOUPĚ

31. prosince 2010

Veselého Silvestra a šťastný nový rok 2011!

Aby těch článků pro dnešek nebylo málo, ještě přicházím s přáním do nového roku.

Přeji vám všem veselého Silvestra. Ať ho prožijete podle vlastní libosti a chuti. Hlavně se dobře bavte!

Do nového roku vám přeji jenom to nejlepší. Hodně štěstíčka, zdravíčka, lásky a chuť ke čtení! Ať se vám daří, na co sáhnete a ať vám stále zůstává úsměv na tváři. A když něco nejde, nedělejte si s tím hlavu a zkuste to znovu, později. 

Sobě do nového roku přeji, aby můj knižní blog v říjnu oslavil své první narozeniny a abyste mu i nadále zachovávali svou přízeň. Četli, diskutovali, těšili se... spolu se mnou. A třeba vás i k něčemu inspiruju a něco nového si vyzkoušíte. Kdo ví? Nový rok toho mnoho slibuje.

Například během dneška můj blog překonal magickou hranici počtu zobrazení 10 000, to už něco znamená. Ovšem od Nového roku si dám do bočního menu počítadlo z Toplistu, abych za rok věděla, kolik lidí mi blog navštívilo... Ale kdo ví, jak spolehlivá taková počítadla jsou, že :)

Mějte se tedy krásně a zůstávejte na drátě!
 

btw Dneska si ze zcela nepochopitelných důvodů pouštím staré dobré hity polské skupiny Ich Troje. Vesele si zpívám songy jako Kochać kobiety; Kochaj mnie, kochaj; Tobą oddychac chce; Babski swiat; Zawsze z Tobą chciałbym być; A wszystko to... A dostává mě do veselé nálady i song od Big Cyc, Facet to świnia. Někdy ty polské songy prostě líp vyzní a jsem moc ráda, že umím polsky :D :D Zajebistę! :D :D

My Boyfriends of 2010

Aneb Moji kluci roku 2010...

Všichni knižní blogeři píšou shrnující příspěvky o tom, co se během jejich jednoho  ročního knižního blogování událo, či publikují různé příspěvky s TOP knihami a tak vůbec. Jelikož je moje blogové miminko na světě pouhé tři měsíce, bylo by trochu divné shrnovat jeho roční působení. To si nechám na příští rok. Ale nic mi nebrání v tom, abych uveřejnila taky nějakou svou TOPku. Judit udělala něco podobného. Dnešním dnem začínám uveřejňovat své topky z roku 2010. Nevím, kolik jich bude, ale minimálně další dva příspěvky mám promyšlené. 

My Boyfriends of 2010
Knižní hrdinové, po nichž nevzdychaly pouze hlavní hrdinky, ale i já. Nejsou nijak záměrně seřazení. Jejich místo je čistě náhodné, protože nedokážu říct, který z nich byl ten nej. A ani vlastně nechci. 

Knihy nemusely nutně vyjít v roce 2010, ale důležité pro mě je, že jsem je já objevila nebo četla právě v tomto roce.

Nevermore
Kelly Creagh
Varen
Ne, že bych měla slabost pro gothické týpky, ale tenhle si mě dokázal naprosto získat. A neskutečně mu fandím.

The Body Finder
Kimberly Derting
Jay
Protože jsem si vždycky přála mít sexy nejlepšího přítele z dětství, který by se o mě staral tak jako on a se kterým bych se pak mohla muchlovat u sebe doma.

City of Bones
City of Ashes
City of Glass
Cassandra Claire
Jace
Kdo by nechtěl mít za klukla tohohle raubíře (:D). I když jsou jeho svaly, ostrý jazyk a veškerý jeho um pouze na stránkách knih, chci ho mít doma.

Fallen, Torment
Lauren Kate
Daniel
Padlý anděl, který byl kvůli své lásce ochotný obětovat úplně všechno a který je ke své vyvolené přitahován po celá staletí. Tomu se říká láska až za hrob. 

Vampire Academy
Frostbite
Shadow Kiss
Blood Promise
Spirit Bound
Last Sacrifice
Richelle Mead
Dimitri
Protože bez něj by Rose nebyla taková, jaká je a protože jejich láska byla strašně krásná. 

Adrian
Protože mám slabost pro zlé kluky, kteří jsou v jádru dobří, ale kterým se víc líbí hrát toho špatného.

Hush, Hush, Crescendo
Becca Fitzpatrick
Patch
Přestože jsem ho v prvním díle moc nemusela, v druhém mi naprosto učaroval tak, že mi i to jeho přihlouplé jméno přestalo na chvíli vadit.

Strange Angels,
Betrayals,
Jealousy
Lili St. Crow

Chritophe
Protože se mi strašně líbí jeho starostlivost o Dru. I to, jak se se svými city k ní netají a rve se, jak nejlépe umí. A docela si dokážu představit jeho sexy back... možná i ten front :D

Graves
Protože je s Dru k sobě něco táhne a ať už jako kamarád nebo jako přítel, je to jeho ochranování k sežrání.

The Iron Knight
Julie Kagawa
Ash
I když mi první díl série zase až tak moc neučaroval, dostal mě alespoň Ash. Chci mít taky svého rytíře v lesklé zbroji, který to s mečem vážně umí. A jak jsem tak z reakce holek vycítila, bude to s ním jenom zajímavější.

Matched
Ally Condie
Ky
Mám slabost pro hrdiny, kteří se postavili systému. Nejsilnější moment pro mě byl, když začal Cassiu učit psát. Navíc je to má první zkušenost s dystopickým knižním světem a tomuhle klukovi moc fandím.

Tak co, jací jsou vaši kluci roku 2010?

Xmas Reading Challenge - poslední recenze

Dnes je poslední den v roce a já vám stále přináším nové věci! Později se můžete těšit na jeden příspěvek, na který jsem obvzlášť pyšná a u jehož psaní jsem se moc bavila... a možná ještě na jeden, pokud se mi podaří ho sesmolit a nebude vypadat úplně blbě. Ale k věci!

Včera jsem publikovala svou recenzi na Pýchu a předsudek, koukněte se SEM.

A jak jsem si dneska všimla, už i Luu publikovala review na Triašku z pera Maggie Stiefvater, očekujte ji TADY.

Počítám, že během dneška mi svou recenzi ještě pošle/napíše Dorota, takže pak jen edituju tenhle příspěvek, proto stále zůstávejte na drátě!

A od 1.1.2011 pak budete moci prostřednictvím formuláře hlasovat pro nejzajímavější recenzi.


30. prosince 2010

Pýcha a předsudek

český cover
Autor: Jane Austen
Český název: Pýcha a předsudek
Originální název: Pride and Prejudice
Žánr: historický román, romantika

Česká anotace: Není pochyb o tom, že hrdinkou románu Pýcha a předsudek, Lízinkou, je sama Jane Austenová (1775–1817). Přestože prožila tak typicky nekonfliktní život (nikdy se neprovdala a jediné nabídnutí k sňatku prý během hodiny odmítla), neodráží se v jejím díle žádná osudová hořkost. 

Zdá se, že se ze své pozice dcery bez věna, a tudíž dívky bez zvláštních šancí na lepší sňatek, spíš nesmírně bavila – asi jako člověk, který v divadle sleduje zábavnou komedii. Přidáním ironického podtextu posunula románovou tvorbu ze sfér naivního realismu o několik generací dopředu. 

Víc než půldruhého století je doba, která dovedla pohltit stovky literárních děl, jimž se při zrodu prorokovala nesmrtelnost; a byla to díla s daleko efektnějšími a vzrušivějšími náměty než Pýcha a předsudek. Jemné kouzlo Jane Austenové má svůj stálý vděčný okruh čtenářů a každá nová generace autorčin odkaz objevuje po svém, v nových barevných odstínech a v novém lesku.

Nakladatel: Leda
Počet stran: 300
Vazba: Vázaná
ISBN: 978-80-7335-212-7
Vydání v UK: 1813
Vydání v ČR: listopad 2009

Moje hodnocení: 
Moje hodnocení originální obálky:
kniha mě tolik verzí, že se nedá přesně určit, která byla ta úplně první, proto nebudu originální přebal vůbec hodnotit

Moje hodnocení české obálky:
jelikož i česká verze přebalu se dočkala několika provedení, zhodnotím jenom tu poslední, kterou mám sama doma

 


Datum četby: 3 dny, prosinec 2010, přečteno v češtině, přečteno v rámci Xmas Reading Challenge 2010

Reakce bezprostředně po dočtení knihy: Klasika je holt klasika...


Moje hodnocení (obsahuje spoilery):
Elizabeth Bennet je druhá nejstarší z pěti sester a zdá se, že i nejrozumnější. Ze všech nejraději má svou nejstarší sestru a svého otce. A s oblibou a stylem sobě vlastním ráda konverzuje, hodnotí vztahy ve společnosti, chodí na dlouhé procházky, čte knihy a tak vůbec.

Jenže když se do sousedství nastěhuje roztomilý pan Bingley, pro něhož zahoří srdce nejstarší Jane, svět Elizabeth se změní. Spolu s Bingleym se na scéně totiž objeví i nesympatický pan Darcy, který si myslí, že je mnohem chytřejší a vůbec lepší než místní obyvatelé. To Elizabeth pěkně hne žlučí. Ovšem jak se zdá, jejich cesty se mají v budoucnu proplést...

~ ... ~

Recenze na tohle knižní veledílo (ano, jedná se o veledílo) se mi bude psát hodně těžko. Hlavně z toho důvodu, že nevím, jak bych správně měla zformulovat své pocity z ní. A taky proto, že si jsem jistá, že většina z vás už o Pýše a předsudku slyšela. Buď jste to četly jako povinnou školní četbu, nebo viděly film, nebo jste si knihu přečetly, protože jste beznadějné romantičky, i když to na veřejnosti nepřiznáte... Já už si ani nepamatuju, kdy se mi tahle kniha dostala poprvé do rukou.

Díky Jane se podíváme do doby dávno minulé, kdy se lidé posuzovali hlavně podle výše jmění, důležitosti jména a společenských konexí. Kdejaká čtenářka si při čtení určitě povzdechne a zatouží po alespoň jednom dni v této době. Samozřejmě i já. Ale pochybuju, že bych to tam vydržela. Přece jenom mám ráda své pohodlí. V samotné anotaci se píše, že Elizabeth by měla být jakousi knižní podobou Jane. Jestli je to pravda? Těžko říct, Jane jsem osobně neznala :D Ale je hezké v to věřit.

A jaká že ta Lizzie je? Nebojácná, s ostrým jazykem a vlastním názorem. Pravá a nefalšovaná hrdinka. Místy jsem si říkala, že bych nedokázala vydržet to, co ona. Například naprosto netaktní a hloupoučkou matku. O jejích nervech toho během příběhu uslyší čtenář nespočetněkrát. Sestru Lydii, která měla v životě víc štěstí než rozumu. Bratrance Collinse, který snad žije jedině z toho, co mu jeho úctyhodná paní lady Catherine de Bourgh kdy podarovala a který se vůbec chová tak, že tato lady je nejspíše i Sluncem jeho života a měla by být jednou prohlášena za svatou. No potěš pán Bůh.

A co ten pan Darcy? Inu, ten pro mě byl ze začátku velkým otazníkem. Ostatně stejně tak i pro Lizzie, že. Díky jeho povýšenosti a snobským názorům jsem jej neměla příliš v lásce. Ovšem postupně, ruku v ruce s hlavní hrdinkou, jsem mu na chuť přišla i já. A samozřejmě jsem i já zatoužila po tom, mít svého vlastního pana Darcyho. Jenže já můžu leda tak toužit :D

Kniha má trochu těžší jazyk. Při čtení se musíte na obsah soustředit, jinak vám unikne něco zajímavého. Některé slovní přestřelky mezi Lizzie a Darcym jsem si musela pročítat i několikrát, abych pochopila smysl jejich slov, jelikož kniha není logicky psaná běžnou hovorovou mluvou. Ale právě tato, dejme tomu, původní mluva dodává knize kus svého kouzla.

Příběh Jane učaroval tolika lidem, že se dočkal několika filmových zpracování. Mým nejoblíbenějším je právě to poslední s Keirou Knightley v hlavní roli, přestože se film nedrží až tak úplně přesně knihy (například pan Bingley má mnohem více sester a nejméně dvě v knize vystupují výrazněji), ale to je úplně jedno. Nejvíce se mi právě na tomto zfilmování líbí, že během celého filmu si Lizzie a Darcy nedají ani jeden polibek. Druhým filmovým panem Darcym je Colin Firth, na kterého ve slavném seriálovém zpracování nedám dopustit... Už proto, že mám Colina Firtha moc ráda. A taky proto, že stejnou postavu, ale v modernějším provedení, hraje v dalším mém velmi oblíbeném filmu - Deník Bridget Jonesové. Tato kniha se nechala příběhem Lizzie a Darcyho volně inspirovat. Sama její autorka se nechala slyšet, že pan Darcy v její knize je skoro ten stejný jako pan Darcy v Pýše a předsudku a že při jejím sepisování myslela právě na Colina Firtha.

Knize musím dát samozřejmě 5 hvězdiček, protože nemůžu jinak. Jedná se opravdu o knižní veledílo, které doporučuji všem podobně naladěným čtenářkám jako jsem já. Možná vás trochu zaskočí jazyk knihy, ale to zvládnete. Zvládlo to tolik jiných lidí, tak proč ne vy.

Úplně bezvýznamná poznámka pod čarou: Muhaháááá! Zvládla jsem to! Napsala jsem recenzi!


Xmas Reading Challenge - recenze Judit a Seesen

Milí čtenáři... a ti, co sem zabloudili náhodou...  

Další recenze na sebe nenechaly dlouho čekat. 

Na recenzi od Judit na Ak zostanem z pera Gayle Forman se můžete podívat TADY.

Seesen napsala svou recenzi na Incarceron z dílny Catherine Fisher ZDE.

Očekujte obě dvě recenze... Já jdu na to, jakmile dopíšu tu svou na Pýchu a předsudek, která mi trvá strašně dlouho. Nebyla jsem doma celé odpoledne, takže to musím dohonit teď. Zkusím to publikovat ještě dneska.

Zítra očekávejte recenzi od Doroty na Last Sacrifice a od Luu na Triašku... tedy doufejme :)

Přeji příjemné počtení. A těšte se na zbrusu novou roční challenge, do níž se můžete zapojit i vy!

Xmas Reading Challenge - recenze Abyss


Prvním, kdo uveřejnil na svém blogu recenzi přečtené knihy v rámci Xmas Reading Challenge je Abyss

Podívejte se SEM na její recenzi Akademie Evernight od Claudie Gray.

Později k večeru se můžete těšit na mou recenzi Pýchy a předsudku a Dorota mi psala, že její recenze na Last Sacrifice se dočkáme 31.12.

EDIT: Judit mi psala, že její recenze na Ak zostanem se objeví buď dneska nebo zítra.

EDIT 2: A recenze Seesen už se taky řítí...

Stay tuned!

Hlasování o nejzajímavější recenzi pak bude probíhat od 1.1. do 1.11.2011... kdybyste náhodou zapomněli :)


29. prosince 2010

Waiting on Wednesday (1)

Takže aby těch novinek nebylo málo, rozhodla jsem se do nového roku začít i s týdenními meme, které jsou velice oblíbená na všech zahraničních knižních blozích. Doufám, že se vám tato meme budou líbit.

Já na svém blogu už jedno takové meme pořádám a to Posuď knihu podle obalu (oficiálně pro širší publikum od příštího týdne), do příštího roku pak chystám jedno své další - týdenní, plus jedno své měsíční. A zapojím se minimálně do jednoho dalšího zahraničního (očekávejte jej každé úterý) a jednoho z dílny Judit.

Ale teď zpátky k Waiting on Wednesday. Jedná se o týdenní meme, které pořádá Breaking the Spine a má své místo na blozích každou středu.  Cílem je vybrat si vždycky jednu knihu, kterou si moc chcete přečíst. A já si pro tuto středu vybírám:

Desires of the Dead
Kimberly Derting

Violet může vycítit ozvěny těch, kteří byli zavražděni - a k tomu odpovídající otisknutí, které na sobě nesou jejich vrazi. Pouze její nejbližší ví, co dokáže, ale když objeví tělo mrtvého chlapce, upoutá tak na sebe pozornost FBI, čímž ohrozí celý způsob svého života.

Zatímco se Violet snaží držet svou morbidní schopnost v tajnosti, stane se nevědomky sama objektem nebezpečné posedlosti. Za normálních okolností by se obrátila ke svému nejlepšímu příteli, Jayovi, jenže teď jsou oficiálně pár a pravidla jejich vztahu se změnila.

A když Jay tráví víc a víc času se svým novým kamarádem Mikem, je Violet ponechána s velkým množstvím volného času, kdy se diví tomu, co se mohlo tak zvrtnout. Ale když zjistí, že její obavy byly mylné, jelikož odkryje část tragické historie Mikeovy rodiny, narazí tak na temnou pravdu, která by mohla všechny uvrhnout do nebezpečí.

Zdroj: Kimberly Derting
Kniha je pokračováním The Body Finder, který jsem si přečetla právě na doporučení Judit a nelitovala jsem. Moc se na knihu těším. Má v USA vyjít 15.2.2011.

Unthinkable

originální cover
Autor: Shirley Duke
Originální název: Unthinkable
Knižní série: nejspíš to patří do série knih Night Fall
Žánr: horor

Anotace na Goodreads: Omar Phillips je oblíbeným autorem Bridgewaterské střední školy. Jeho fanoušci na FaceBooku se nemůžou dočkat jeho dalšího hororového příběhu. Ale nedávno se Omarova představivost obrátila proti němu. Děsivé vize smrti a destrukce k němu přicházejí v širokých intenzitách. Jediná cesta, jak tyto vize zastavit, je napsat je. Dokud se nezačnou naplňovat...

Seznamte se Sophií Minax, tajemnou gothickou dívkou, která Omara sleduje ve škole. "Jsem jedna z vás," řekne Sophie. Sdělí Omarovi, jak ukončit tyto vize, ale jediná věc, horší než Sophiina léčba může být to, co se stane, když bude vize ignorovat.

Nakladatel: Lerner Classroom (EN)
Počet stran: 112 (EN)
Vazba: Brožovaná (EN)
Vydání v USA: 1.10. 2010
Vydání v ČR: nevyšlo

Moje hodnocení:
Moje hodnocení obálky:
Datum četby: 1 den, prosinec 2010. v angličtině

Reakce bezprostředně po dočtení knihy: Uhm, divné...Můj názor (obsahuje spoilery):
Omar rád píše příběhy a ještě rád je publikuje na FaceBooku, kde si je přečtou jeho "přátelé" a napíšou mu komentáře. Většinu z nich ani nezná, protože jich má něco přes tisícovku, ale rád si čte jejich pochvalné komentáře.

Jenže jednoho dne se jeho hororvé příběhy začnou stávat skutečností a lidé začnou umírat...

~ ... ~

Nevím, jestli se má jednat o povídku nebo o delší knihu, ale spíš to na mě působí jako povídka, která se strašně snaží tvářit jako horová kniha, ale vůbec jí to nejde.

Při čtení jsem se nebála ani jednou. Kniha by mohla být celkem dobrá, kdyby její děj byl mnohem propracovanější a temnější. Kapitoly jsou na mlj vkus moc krátké a přívěh knihy se děje až nějak moc rychle. Při čtení mi připadalo, jako bych to všechno sledovala z ryhclíku.

Knihu jsem si přečetla na základě poskytnutí NetGalley a byla jsem hodně zvědavá, o co se bude jednat. Nějak nevím, jestli se má jednat o povídku nebo o delší knihu, ale spíš to na mě působí jako povídka, která se strašně snaží tvářit jako horová kniha, ale vůbec jí to nejde.

Při čtení jsem se nebála ani jednou. Kniha by mohla být celkem dobrá, kdyby její děj byl mnohem propracovanější a temnější. Kapitoly jsou na můj vkus moc krátké a příběh knihy se děje až nějak moc rychle. Při čtení mi připadalo, jako bych to všechno sledovala z rychlíku.

Jedna událost rychle následovala druhou, všechno se rychle vyřešilo, na všechno se rychle přišlo, postavy vyskakovaly z jedné a druhé strany... a najednou byl konec. Velice divný konec velice uspěchané knihy. Zklamání.

Pokud ale jde o povídku, pak to je docela normální.

28. prosince 2010

Challengování pro rok 2011

Nevím, jestli jste si toho všimli nebo ne, ale boční menu mi teď zdobí i seznam challengí, do kterých se chci v příštím roce zapojit a zkusit, kolik se mi jich podaří nakonec splnit. Nejsou tam ještě uvedené všechny, protože nad některými se ještě stále rozhoduju, momentálně jich mám ale oficiálně přihlášených 5 a už i tak si říkám, že jsem tak trochu cvok... 

Jednotlivé seznamy knih se budou v průběhu roku s největší pravděpodobností různě měnit. Všechny challenge můžete očumovávat podle libosti. Dostanete se na ně po kliknutí na slovíčko Challenges, které mám uvedené tady nad příspěvky.

O které tedy jde:

The 2011 Debut Author Challenge pořádaná The Story Siren

Cílem je přečíst knihy začínajících autorů v žánru YA (Young Adult). Mám v hledáčku několik knih, které si moc chci přečíst a doufám, že se mi to podaří.

2011 E-Book Reading Challenge pořádaná  The Ladybug Reads

Cílem je přečíst si knihy ve formě ebooků. Tahle výzva by pro mě měla být hodně jednoduchá, jelikož čtu knihy hlavně ve formě ebooks.Horror & Urban Fantasy Reading Challenge 2011 pořádaná Book Chick City

Cílem je přečíst si minimálně 24 knih z žánru horror a urban fantasy. Tahle challenge mě naprosto uchvátila a neskutečně se na její plnění těším.

Vampire Challenge 2011 pořádaná Parajunkee´s View

Cílem je přečíst knihy, v nichž je hlavním hrdinou či hlavním vedlejším protagonistou upír. Knih s upíry není nikdy dost a je jich ještě plno, které jsem nečetla.

YA Historical Fiction Challenge 2011 pořádaná  Books Are A Girl´s Best Friend

Cílem je přečíst si určitý počet YA knih s historickou tématikou. A jelikož jsem nedávno četla Proroctví sester, které sice mělo být historické, ale vůbec nebylo, navnadilo mě na opavdu historické YA knihy, jdu do toho.

Stav mých challengí si můžete obhlížet právě v menu, kde mám uvedené prozatím samé nuly... Ale to se brzo změní. Jak říkám, nemyslím si, že tohle jsou všechny challenge, do kterých se pustím, ale zase bych to neměla moc přehánět, co :D

A co mnou pořádané challenge? Holky měly několik dobrých nápadů a pokud je nebudou uskutečňovat ony, pustím se do nich já a doufám, že se do nich zapojíte i vy. Mějte se famfárově a čtěte :)27. prosince 2010

Xmas Reading Challenge - druhá část


Tak a je to tady, přecházíme k druhé části Xmas Reading Challenge, která oficiálně probíhala od 24.12. do 26.12.2010 a cílem bylo sednout si a přečíst si nějakou knihu. 

Teď nastává moment, kdy můžete začít posílat své recenze na knihu, kterou jste četly. Posílání recenzí probíhá od 27.12. do 31.12.2010.

Můžete své review uveřejnit na svém blogu/stránce a pokud nic takového nevedete, pošlete mi svou recenzi na sykorova.p@gmail.com a já ji uveřejním u sebe na blogu v rámci Hostující recenze. O recenzích vás budu průběžně informovat a také je přidám do originálního postu, ať to máme hezky na jednom místě.


Od 1.1. do 11.1.2011 pak máte všichni možnost hlasovat o nejlepší či nejzajímavější recenzi knihy. A když říkám všichni, myslím tím všechny. Ne jenom ty, kteří se challenge účastnili. Budu ráda, když se do hlasování zapojí i ostatní mí čtenáři. V pravý čas uveřejním další post spolu s hlasovacím formulářem.

A 11.1.2011 se můžete všichni těšit na soutěž o věcnou cenu :)26. prosince 2010

Posuď knihu podle obalu (2)

Název knihy: The Iron Witch 
Autor: Karen Mahoney 
Datum vydání: 8.2.2011

Anotace na Goodreads: Podivín. Tak spolužáci říkají sedmnáctileté Donně Underwood. Když jí bylo sedm let, děsivý vílí útok zabil jejího otce a její matku přivedl k šílenství. A Donnina téměř smrtelná zranění byla vyléčena pomocí magie - železné tetování pokrylo její ruce a paže. Jako dítě alchymistů se Donna cítí být prokleta magickým dědictvím, které zničilo její rodiče a všechny její šance na normální život. Jediná věc, která ji stále drží příčetnou a v klidu, je její vztah s nejlepším kamarádem Navinem Sharmou.

Když nejtemnější vyhnanci Vílího království - krutí stromoví (?) elfové - unesou Navina, musí nakonec Donna přijmout svou roli ve staleté válce mezi lidmi a vílami. Za pomoci Xana, přitažlivého vílího odpadlíka se svým vlastním tajemstvím, se Donna vydá zachránit kamaráda - i když by to znamenalo, že zradí všechno, za co její rodiče a alchymistická komunita do posledního dechu bojovali.

Můj názor: Přebal knihy si mě naprosto získal. Líbí se mi, jak je na obrázku nejspíše vyobrazená sama Donna. Jak jsou její ruce jakoby "potetované". Je tam dívka a přitom jí díky té ruce nevidíte do obličeje. Takové covery mám ráda. Když tam totiž vidím obličej, mám tendenci si při čtení zrovna tu modelku na obálce představovat jako hlavní hrdinku. V poslední době mám zvláště slabost pro temnější covery, takže o to víc se mi tenhle přebal líbí. Co se týče obsahu knihy. Chci si ji moc přečíst. Ano, je obsahově hodně podobná The Iron King. Ale nevím, nějak mě na téhle knize něco víc přitahuje. The Iron King nebyla špatná, ale zase až tak mě neokouzlila. A doufám, že tahle se nakonec neukáže jako špatná. Když už má takový přebal...


25. prosince 2010

Proroctví sester

český cover
Autor: Michelle Zink
Český název: Proroctví sester
Slovenský název: Proroctvo sestier
Origiální název: Prophecy of the Sisters
Knižní série: Prophecy of the Sisters
Díl: první
Žánr: fantasy, andělé, historické zasazení

Česká anotace: První díl „gotické“ fantasy série situované do Anglie konce 19. století. Dvojčata Lia a Alice právě osiřela. Lia objeví na zápěstí tajemné znamení a začíná si všímat podivného krutého chování své sestry. 

Objeví knihu s jedinou stránkou, ve které si přečte temné proroctví, které varuje před příchodem Ďábla na svět. Lia se domnívá, že ona je Strážkyní, která tomu má zabránit, a její zlá sestra Branou, jíž má Zlo vstoupit. Ale je to skutečně tak jednoduché?

Nakladatel: Knižní klub
Počet stran: 368
Vazba: Vázaná
Vydání v USA: 1.8.2009
Vydání v ČR: 10.1.2011

Moje hodnocení:
 Moje hodnocení originální obálky:
1. verze
 2.verze
 Moje hodnocení české obálky:
 Český cover je stejný jako druhá verze originálního a jsou zde vyobrazeny obě sestry. Ta levá by měla být Alice a ta pravá Lia.

Promo ke knize

Datum četby: 5 dnů, prosinec 2010, v angličtině

Reakce bezprostředně po dočtení knihy: Nebylo to takové, jaké jsem očekávala...Můj názor (obsahuje spoilery):
Lia právě pochovala otce a s jeho smrtí se stále nemůže vypořádat. Když jí bylo šest let, zemřela jí matka a zanechala je s otcem, mladším bratrem Henrym a sestrou-dvojčetem Alice, samotné. Oporou jim byla jejich teta Virginia, která se nikdy nevdala a zůstala s rodinou. Jenže teď děti zůstaly i bez druhého rodiče, jehož smrt byla hodně podivná.

Další divnou věcí je znamení, které se Lie po jeho smrti vytvořilo na ruce. A její sestra, Alice, se začíná chovat velice podezřele. Vlastně se začínají dít další hodně záhadné věci, kterým Lia chce přijít na kloub...

~ ... ~

Knize dávám pouhé dvě hvězdičky, protože mě zklamala. S holkama jsme se rozhodly, že to bude naše první kniha, kterou si přečteme v rámci skupiny na Goodreads a já si myslela, že když se jedná o všeobecně velice oblíbenou knihu, bude se mi taky líbit. No, ani moc ne. Už od začátku se mi moc nelíbila. Když mě totiž kniha nechytne už po pár prvních stranách a vyloženě se nutím k tomu, abych ji dočetla do konce, je něco špatně.

Neříkám, že je to špatná kniha, ale není to kniha, která by mě naprosto uchvátila tak, že chci vědět, co se bude dít dál a není to kniha, která by mě bavila. Asi jsem moc vybíravá... ale o to tu přece jde, no ne? Každému se líbí něco jiného. Mě zrovna tahle kniha nudila. Pomalu nic se v ní neděje. Žádná akce. Ani facka. Nic. Tohle je pro mě velké mínus knihy.

Historické zasazení děje knihy mi vůbec nepřipadalo jako gothické, nebo děsivé. Na knize není nic děsivého. Teda až na Liu, která mě jako hlavní postava děsí, ale úplně v jiném smyslu :D To historično na mě ze stránek vůbec nedýchalo.

Lia mi perfektně zapadla do kolonky Mary Sue a místy mi přišla strašně protivná. Alice je líčená jako ta zlá sestra a Lia jako ta dobrá. Přišlo mi, že Lia má všechno a Alice snad pořádně nic. Zdá se, že Lia byla jasně tou oblíbenější sestrou. Oba rodiče ji zjevně měli radši, stejně tak bratr Henry a teta Vriginie. A nezapomeňme na Jamese, ten je do ní zamilovaný a Lia zdá se, že do něj. I když o tom nakonec pochybuje ona i já. James nevypadá na plnohodnotnou postavu do milostné dvojice. Jejich vztah mi spíš připadá jako láska vzniklá mezi kamarády. Mnohem raději bych viděla pár James a Alice, tam by to mohlo být zajímavé.

Děj knihy dokážete dopředu uhádnout. Anebo já jsem tedy brzo přišla na několik věcí, mnohem dřív než samotná hrdinka. Nejspíš to bude tím, že mám už hodně načteno a hodně nakoukáno. Ale ne, že bych v tom byla odborník. Ne, jako jeden můj kamarád, který po půl hodině filmu dokáže říct, kdo je vrah a vážně se v tom trefí.

Lia Alici nikdy pořádně nekonfrontuje, jen ji pořád špehuje a neustále rozebírá to a ono. A když už ke konfrontaci dojde, je to tak ve třetí třetině knihy a je víceméně divná. Do hlavy mi nešlo pár věcí. Možná že tam vysvětleny byly, možná se teprve vysvětlí v pokračování.

Co nejspíše Michelle neodpustím je, že na konci někoho zabila. Nejspíš bude důvodem to, aby ukázala, jak je Alice zlá a neštítí se ničeho. Přišlo mi to jako úplně zbytečná a krutá smrt.

A Alice? Abych pravdu řekla, fandím jí. Ne, nemám Liu ráda, i když bych nejspíše měla, protože ona je tady ta dobrá. Ale nemám ráda, když je v rodině jaksi nadržováno jednomu a tomu druhému ne. Sama to cítím ve své rodině a přirozeně je mi sympatičtější Alice, ať už je strašně zlá, nebo nakonec třeba ne.

Druhý díl nese název Guardian of the Gate, na obálce knihy má být Alice a tak nějak doufám, že příběh bude vyprávěn z jejího pohledu. Její pohled na věc mi totiž přijde mnohem zajímavější než její "vyvolené" dobré sestry. Dokonce jsem se někde dočetla, že se má natáčet film s názvem Guardian of the Gate, ale jestli je to pravda nebo jen kachna, těžko říct. To teprve zjistíme.

Kniha na Slovensku už vyšla, v Česku se její vydání chystá na leden. Nejspíš si počkám, až vydají všechny tři knihy a po té si celou sérii koupím. Sice mě první díl vážně nebavil, ale pokračování může být lepší. Pokud se dostanu k přečtení dílu druhého, můžete očekávat mou review.

EDIT: Neodolala jsem a knihu už mám koupenou doma. Obálka dělá svoje ^^

Kdepak ty ptáčku hnízdo máš...?

"Sedíš na něm, Karle!"

Tak jsem se včera jaksi nedostala k počítači, abych se mohla pochválit s knižní nadílkou, takže to dělám teď, dokud mám ještě čas a neodešli jsme k prarodičům na sváteční oběd, který se protáhne až do večeře a jak se znám, večer budu tak připitá, že na tu klávesnici neuvidím. Neee, nejsem alkoholik, vážně ne :D Jenom se ráda bavím :D Bavte se taky, ale až budete plnoletí!

Ale k věci. Doufám, že jste si Štědrý den i večer krásně užili, já ano. Vypadá to, že jsem letos byla náramně hodná, protože takhle velkou nadílku jsem opravdu nečekala. Možná za to může i má tří-měsíční absence doma, kdy jsem sbírala zkušenosti a zážitky za velkou louží, kdo ví... každopádně se vůbec nezlobím.

fialovo-zlato-oranžová vytuněná kombinace
I přesto, že byl včerejšek dosti uhoněným dnem, kdy jsem ještě pucovala kuchyni, pomáhala s přípravou večeře, nošením dárků a jejich následným rozbalováním... jsem si i přesto našla chvíli na to, abych si četla. Mám za sebou takovou jednu třetinu Pýchy a předsudku a řeknu vám, že jsem si na sebe nejspíš upletla bič :) Padla otázka, jestli jsem se do ní pustila v originále...

Chraň bůh, ne. Nevím, jak bych těch 320 stran přelouskala v originální angličtině. Stačil mi Shakespeare. Úplně si vystačím s 400 přeloženými stranami, 61 kapitolami... hodně textu, hodně zapeklitého a hravého textu, u kterého sem tam vážně musíte uvažovat a dávat pozor. Přesto na knihu nedám dopustit a zbožňuju ji. A do toho všeho jsem si ještě našla i chvíli na nazdobení druhého stromečku. A jsem na něj hrdá, protože se mi povedlo zkrášlit jednu docela opelichanou větev, která si říká stromek :D

A po večeři a rozbalování dárků jsme si dali Tři oříšky pro Popelku. Bez tohole filmu si Vánoce nedokážu představit. Jde nejspíš o mou nejoblíbenější pohádku. Jako malá jsem si strašně přála být princeznou, kterou by si vzal princ z Popelky. Štramák Pavel Trávníček, který v tomhle filmu zůstane navždycky mladý, stejně tak i Libuška Šafránková. A jak se zdá, tahle pohádka je velice oblíbená i v jiných zemích. Co jsem se tak dočetla, naprosto ji zbožňují Norové, a když ji nemají v televizním programu, je zle. A jelikož je pohádka na motivy pohádky Boženy Němcové, která je mou nejoblíbenější českou spisovatelkou... dáme si jedno krátké video, kde nám zazpívá i Božský Karel...


Ale ještě než vám ukážu fotku knih, které na mě čekaly pod stromečkem, trochu vám pobásním o dalších dvou filmech, které jsem včera shlédla. 

Po té, co mi skončila Popelka, přepínala jsem kanály a narazila jsem na film jménem August Rush - Melodie mého srdce. Tenhle film jsem do včerejšího dne neznala, neviděla...ale naprosto mi uchvátil. Je to taková pohádka o chlapci s obrovským hudebním nadáním, který se rozhodl najít své rodiče a ti si nakonec tak nějak našli i jeho. Krásné, opravdu krásné. Sama jsem hrála přibližně deset let na klavír, tři roky jsem byla ve sboru, miluju hudbu. Je pravda, že už nemám moc času na to, abych se své vášni k hudbě věnovala, ale hudba je výraznou součástí mého života. I z toho důvodu jsem byla filmem opravdu okouzlena. A navíc ve filmu hraje sexy Jonathan Rhys Meyers, co víc byste chtěli?

A do třetice poslední filmové doporučení - Konec starých časů. Výborný film na základě knihy Vladislava Vančury, kterou jsem si přečetla jako součást povinné četby a jsem za to ráda. Josef Abrhám je v roli knížete Alexeje famózní... Vřele doporučuju. Když už se máte pachtit s povinnou četbou a nebaví vás to, pusťte si film, třeba vás to víc chytne. Ovšem abych pravdu řekla, mě Karel Čapek nejspíš nechytne nikdy.


Pokud jste se pročetli až ke konci, jste úžasní. Teď konečně přichází ke slovu jistá fotka mých naježených knih:

Vezmeme to hezky po pořadě. Jsem obrovskou fanynkou Meg Cabot. Kupuju si každou její česky přeloženou knihu a má knihovnička čítá i několik kousků jejích knih v angličtině. Nedám na ni, ani na její knihy dopustit. Ať už jsou obsahově slabší nebo naprosto úžasné - JE TO MEG CABOT, JASNĚ, ŽE SI TO PŘEČTU !!! Proto jsem si napsala Ježíškovi, aby mi donesl prozatím poslední díl Smolařky v češtině. A Ježíšek mi rozšířil i sbírku Vampýrské akademie o její třetí a čtvrté vydání. Pátý a šestý díl mám v plánu si koupit na jaře.

Další tři knihy jsem si naježila já sama, s velkou pomocí Book Depository, naší knižní drogy. Všechny knihy jsou v angličtině a všechny knihy si chci moc přečíst. Matched máme naplánovanou v rámci našeho druhého společného čtení (na review knihy z našeho prvního společného čtení - Proroctví sester - se můžete těšit dneska, někdy v pozdějších hodinách). Na The Karma Club mě neskutečně navnadila jedna recenze a promo video. A další review mě nalákalo na How To Ditch Your Fairy. Na review všech tří knih se můžete v budoucnu těšit.

A ta Gwyneth Paltrow tam vlevo... je filmové zpracování Emmy. Tohle DVD jsem naprosto nečekala a jsem z něho totálně nadšená. Jsem velkým fanouškem Jane Austenové. Pravda, nečetla jsem všechny její knihy, ale za to jsem snad viděla snad každé jejich filmové zpracování. A právě tohle filmové zpracování Emmy naprosto zbožňuju. Jedině Emma s Gwyneth je ta pravá Emma. Mám na DVD už zpracování Pýchy a předsudku s Keirou Knightley (film) i s Colinem Firthem (seriál) a stejně tak i Rozum a cit jako film i seriál.

Jak se tak dívám, napsala jsem opravdu dlouhý příspěvek. Ale co... :D Možná mě zase zítra něco popadne a napíšu, jak jsem sledovala Mrtvou nevěstu Tima Burtona... :D Užívejte si svátky!