PŘESUN KNIŽNÍHO DOUPĚTE NA NOVOU DOMÉNU!!!
Nově mě najdete na mé vlastní originální doméně. Všechen obsah i komentáře byly přesunuty na novou stránku. Jen ještě všechno nešlape a nevypadá tak, jak má. Pište prosím všechny své komentáře na novou stránku. Díky.
KNIŽNÍ DOUPĚ

30. dubna 2011

Knihy měsíce - duben 2011

Tento měsíc byl pro mě poněkud náročnější a příští bude ještě víc, takže jsem toho ani moc nepřečetla...
The Initiation The Luxe The Beginning At Grave's End One Foot in the Grave Halfway to the Grave Demonglass Incarceron
Hitparáda
Nejlepší kniha
At Gave's End (Jeaniene Frost)
Proč: Protože jsem se při čtení neskutečně bavila. Smála jsem se, uculovala, ale díky jistému momentu byla i strašně smutná. Nejlepší kniha měsíce.
Nejhorší kniha
Demonglass (Rachel Hawkins)
Proč: Někdy prostě knihu nemáte rádi. A to i přesto, že byste ji měli mít rádi, protože zase tak špatná není. Ale jak říkám, na mě tahle překombinovaná kniha prostě nepůsobila. Ze začátku jsem si ani nemohla vzpomenout na pár věcí z prvního dílu. To nejspíš o něčem vypovídá...

Největší překvapení
Zasvěcení (L. J. Smith)
Proč: Po přečtení Upířích deníků jsem ke knize nepřistupovala s vysokým očekáváním. Možná proto jsem byla velice mile překvapena. Kniha je vážně dobrá a úplně jiná než UD. Těším se na pokračování.

Největší zklamání
Demoglass (Rachel Hawkins)
Proč: Do pokračování Hex Hall jsem vkládala určité naděje a hlavně jsem doufala, že mě to konečně chytne. Při čtení jsem jen byla zklamaná vývojem a samotným pojetím situace. Bohužel jsem čekala něco víc.

Nejnapínavější kniha
One Foot in the Grave (Jeaniene Frost)
Proč: Takový vývoj události v druhé knize série NH jsem vážně neočekávala. O to víc se mi to líbilo a o to víc jsem byla napnutá jako struna a čekala jsem, co se stane.

Nejvtipnější kniha
Halfway to the Grave (Jeaniene Frost)
Proč: Jsem moc ráda, že se mi do rukou první kniha dostala. Rozhodně jedna z nejvtipnějších knih tohoto měsíce.

Nejromantičtější kniha
At Gave's End (Jeaniene Frost)
Proč: Protože proto... kdybyste četli, pochopili byste, co mě k výběru téhle knihy vedlo.

Nejočekávanější kniha
Inkarceron (Catherine Fisher)
Proč: Na tuhle knihu jsem byla hodně zvědavá. A rozhodně jsem nebyla zklamaná. Je tolik rozdílná od všech ostatních... Jsem zvědavá, co se stane v druhém díle a jestli budu stejně zmatená.

Knižní série objevená v tomto měsíci
Night Huntress (Jeaniene Frost)
Proč: O sérii jsem věděla dlouho, ale až teď jsem se do ní pustila. Tato séie je však určena staršímu čtenářskému publiku. Já osobně bych knihy doporučovala lidem, kteří už překročili 20 let. Proč? Série je vážně, vážně sprostá a vážně, vážně hodně sexuální. To dospívajícímu publiku vážně nedoporučuju. Pár let si počkejte a pak se do knih pustěte.

Nejlepší cover knihy
Luxus (Anna Godbersen)
Proč: Nejkrásnější cover knihy tohoto měsíce. Mám slabost pro pompézně vyhlížející róby. I když si dost těžko dokážu představit, že bych ji měla mít na sobě.

Nejhorší cover knihy
Zasvěcení (L. J. Smith)
Proč: Já si prostě na ty poloviční tváře na obálkách nezvyknu.

Hrdinka měsíce
Cat (Night Huntress - Jeaniene Frost)
Proč: Protože se mi její osobnost zamlouvá. Už od mala věděla, že s ní není něco tak úplně v pořádku. A když se pak v šestnácti dozvěděla, co je vůbec zač, byla z toho řádně nešťastná. Ale i přesto se rozhodla sprovodit ze světa pár grázlů.

Hrdina měsíce
Bones (Night Huntress - Jeaniene Frost)
Proč: Bones. Bones. Bones. Chi ho mít doma. Zbožňuju na něm úplně všechno. Jeho britský nestoudný slovník, jeho přirozenou aroganci a sebejistotu, ale ze všeho nejvíc jeho lásku ke Cat. Vlastně Kitten...

Pár měsíce
Cat a Bones (Night Huntress - Jeaniene Frost)
Proč: Jejich vztah je prostě krásný. Když si Bones usmyslí, že něco dostane, tak to dostane. A Cat to s ním jenom vyhrála. Jejich vzájemná chemie je neskutečná. Myslím, že kdybych s nimi byla v jedné místnosti, vzduch by viditelně jiskřil. Oba dva se opravdu hluboce milují a jeden bez druhého nedokážou žít.

RC review: Zasvěcení

český cover
Autor: L. J. Smith
České datum vydání: 7.2.2011
Knižní série: Tajný kruh
Díl: první
Žánr: fantasy, čarodějnice/čarodějové, magie
Nakladatel: CooBoo
Česká anotace:
Cassie je donucena se přestěhovat ze slunné Kalifornie do ponuré Nové Anglie a stále touží po svém starém životě. A to přesto, že cítí zvláštní spřízněnost s hrozivou skupinkou teenagerů, kteří terorizují její školu. Po zasvěcení do klanu čarodějek, které už po staletí ovládají New Salem, se stává součástí Tajného kruhu, opojného a smrtelně nebezpečného zároveň.
Čarodějnice přicházejí do módy
Kde jsou ty doby, kdy čtenářky toužebně vzdychaly po třpytícím se Edwardovi nebo chlupatém Jacobovi. Teď přichází nový čas. Pokud se to k vám ještě nedostalo, andělé jsou noví upíři. Nebo vlastně ne, krakeni jsou noví upíři... alespoň tak to tvrdí Maggie Stiefvater. Kromě andělů vlastně na scénu přicházejí i jiné bytosti. A čarodějnice mezi ně rozhodně patří.

Ovšem nenechejte se zmást. Nejde o staré, pokřivené ježibaby s bradavicí na nose. Tohle jsou moderní čarodějky a čarodějové. A vypadá to, že své magické nadání rozhodně nehodlají držet pod pokličkou.


Fakta a fikce
Američtí puritáni měli přísná pravidla na to, co se smí a co je zakazáné. Pokud se někdo něčím lišil, zavánělo to nekalostmi a spolčením se s ďáblem. Jenže mladí jsou mladí a tak si pár dívek jednou nechalo vykládat karty. Někdo je při tom přistihl a nařkl z čarodějnictví.

Jenže děvčata vychytrale svalila vinu na někoho jiného. Tak nějak se později rozpoutaly procesy s čarodějnicemi, v nichž odsoudili plno nevinných lidí. Opravdové čarodějnice a čarodějové totiž po procesech opustili město a založili si úplně nové - New Salem.

L. J. Smith proslula svou knižní ságou Upíří deníky, která si po světě získala obrovskou fanouškovskou základnu. Na motivy knih vznikl i velice oblíbený seriál. Nyní se nám do rukou dostává její další, v zahraničí velice úspěšná, série.

Překlad
Musím říct, že překlad téhle knihy je opravdu kvalitní. Na rozdíl od UD mě při čtení nerušila připitomnělá slova, ani nesmyslnosti. Text se mi četl velice dobře a docela rychle. Knihu jsem měla přečtenou během dvou dnů.

Postřehy a pocity
Cassie žije sama s matkou v Kalifornii, kde na pláži potká kluka, kterému pomůže, když po něm jde banda místních kluků. Důvod? Je to cizák. Mezi Cassie a záhadným klukem něco probleskne. Jenže dřív, než se ho vůbec zeptá na jméno, kluk zmizí a zanechá jí po sobě jen zvláštní kámen a slib, že když jej bude potřebovat, objeví se a pomůže jí. Chvíli poté jí matka sdělí, že se budou muset vrátit do matčina rodného města, aby se postaraly o stárnoucí babičku. Cassie se to ani trochu nelíbí, ale nic s tím nenadělá.

A tak se přestěhuje do New Salem. Nastoupí do nové školy. A stane se terčem kdejakých nepříjemností. Brzy zjistí, že místní obyvatelé nejsou až tak úplně normální. Nebo alespoň někteří z nich. Někteří totiž ovládají nadpřirozené schopnosti... Celou dobu nemůže zapomenout na kluka z pláže a tajně o něm sní. Jaké je její překvapení, když se najednou objeví ve stejném městě. Jenže jak to tak vypadá, je už dávno zadaný.

Hodnocení
Po přečtení prvních dvou dílů série Upíří deníky jsem k četbě další knihy z pera L. J. přistupovala poněkud skepticky. Myslím, že většina z vás mi dá za pravdu, když prohlásím, že UD (alespoň první dvě knihy, které jsem prozatím měla tu odvahu si přečíst) nejsou zrovna výkvětem knižního světa. O to víc jsem byla překvapená, když jsem se do knížky pořádně začetla. A světe div se, ono mě to chytnulo a já chtěla vědět, co se bude dít dál. Tahle kniha se mi opravdu líbila.

Cassie je mi mnohem sympatičtější než Elena z UD. Neříkám, že je Cassie nejlepší hrdinka, ale mám ji ráda. Celý život se snažila být spíš tou v ústraní a teď konečně vystupuje ze svého stínu. Příběh knihy byl rozhodně zajímavý a dokonce uvěřitelný. Líbilo se mi historické pozadí i odkrývání skrytých tajemství. Líbilo se mi i téma zakázané lásky, na které je pohlíženo trošku jinak, než je tomu poslední dobou zvykem v jiných knihách.

Jak jsem vyzjistila, Upíří deníky se všeobecně považují za nejslabší sérii této spisovatelky, kterou sice plno lidí zbožňuje, ale také plno dalších lidí ji zrovna nemusí, protože ví, že autorka umí napsat něco mnohem lepšího. Věřte mi, že přinejmenším první díl série Tajný kruh je dobrý. Celá série má 3 knihy, takže se nemusíte bát, že byste se někdy v průběhu čtení zamotali do počtu jednotlivých dílů. Nedávno kuloáry proběhla informace o tom, že L. J. dokonce uvažuje o vzkříšení této série v podobě nové trilogie.

Možná se vám doneslo, že americká televizní stanice The CW, která má na kontě úspěšný seriál The Vampire Diaries právě na motivy stejnojmenných knih, se rozhodla zfilmovat i sérii Tajný kruh. Momentálně by se měl natáčet pilotní díl seriálu. Cassie by si měla zahrát Brittany Robertson, kterou známe ze seriálu Life UneXpected či filmové verze Avalon High. Na scénáři by se měla podílet i scénáristka seriálu Buffy a Angel. Jsem opravdu hodně zvědavá. Seriálové Upíří deníky jsou skvělé, doufejme, že bude skvělá i tahle série a že se uchytí. Čarodějných seriálů není nikdy dost.

Čekáte na můj verdikt? Knize dávám 3 hvězdičky. Rozhodně šlo o dobrou knížku, kterou byste si neměli nechat ujít, ale tak nějak cítím, že druhý díl může být lepší a tak si šetřím hvězdičky. Kdybych měla volit mezi koupí Upířích deníků a Tajného kruhu, po čem myslíte, že bych asi tak sáhla?


První díl série Tajný kruh, Zasvěcení, si můžete objednat na stránce nakladatelství CooBoo.

Chtěla bych touto cestou poděkovat nakladatelství CooBoo za poskytnutý recenzní výtisk této knihy.

29. dubna 2011

RC review: Luxus

český cover
Autor: Anna Godbersen
České datum vydání: 16.3.2011
Knižní série: Luxus
Díl: první
Žánr: historie, dívčí román
Nakladatel: BB/art
Česká anotace:
Půvabné dívky v krásných šatech, které se baví až do svítání na večírcích, neodolatelní mladíci s prohnaným úsměvem a nebezpečnými úmysly. Drobné lži, temná tajemství a skandální vztahy. Takový je Manhattan v roce 1899… Manhattanské společenské scéně vládnou Elizabeth a Diana Hollandovy. Když zjistí, že jejich postavení je velice vratké, náhle všichni představují hrozbu pro jejich šťastnou budoucnost. Tenhle vzrušující výlet do věku nevinnosti, který se odehrává ve světě bohatství a klamu, má ovšem k nevinnosti nesmírně daleko.
Mládež 19.století
Říkali jste si někdy, jak žili lidé v 19. století? Jaká byla společnost, domy, města... a jak se bavila mládež? Luxus vám otevře dveře do věku nevinnosti, která je možná všechno možné, jenom né nevinná. Nepropásněte svou šanci nahlédnou do tanečních sálů manhattanské smetánky. Přece si nenecháte proklouznout mezi prsty ty nejšarmantnějí mládence z těch nejlepších kruhů... Vydejte se na jízdu kočárem a nahlédněte pod pokličku zdánlivě šťastných rodin.Fakta a fikce
Vítejte v New Yorku 19.století, kde záleží na tom, z jak vážené a jak staré rodiny pocházíte. Jméno a společenské postavení je tu nadevše, na zbohatlíky se tu dívá skrz prsty. A je samozřejmé, že drby jsou tu na denním pořádku. Ne všichni jsou totiž takoví, jak se navenek tváří.

Kniha je v podstatě jakousi variací na knihy série Gossip girl, jen s tím rozdílem, že tentokrát se podíváme na pletichaření, vztahy a intriky o pár století dříve.

Překlad
Luxus jsem se nedávno chystala číst v angličtině, ale jakmile jsem zjistila, že bude vycházet i český překlad, počkala jsem si na něj. Jediné, co bych překladu vytknula, je nejspíš nepatřiční jazyk. Pochybuju, že by člověk v 19. století vypustil z úst slova jako fakt, fajn atd. Spíš to chtělo jen nahradit jinými českými ekvivalenty. Na milovníka historie mi to někdy připadalo jako pěst na oko.


Postřehy a pocity
Děj knihy je sledován hned z několika pohledů. Řekla bych, že hlavními potagonistkami jsou 4 dívky - Elizabeth a Diana Hollandovy, Penelope Hayesová a Lina Burdová. A nejspíše prozatím pouze jeden muž - Henry Schoomaker.

Elizabeth se vrací z prázdnin z Paříže domů, aby pomohla matce postarat se o domácnost, protože její otec nedávno zesnul. Matka má pro Elizabeth ovšem ještě jiné plány, potřebuje ji dobře provdat, aby se rodina dostala z nouze, protože jak se zdá, otec po sobě zanechal dluhy. Elizabeth je z toho něšťastná, protože je už dlouho zamilovaná do přítele z dětství, který u nich slouží, do Williama.

Lina Burdová je Elizabethina služka, která si za dobu, kdy byla její paní v Paříži, vybudovala s Willem bližší vztah a vůbec tak nějak zlenivěla a nechce se jí pořádně pracovat. Elizabeth, Lina i Will spolu vyrůstali a v dětství se hodně přátelili. Dokud se Elizabeth nemusela začít učit být dámou hodnou svého postavení a Lina s Willem zase jako služebnictvo. Lina se ovšem do Williama zamilovala také a nedohlá si připustit to, že on její lásku neopětuje. Will je totiž zamilovaný do Elizabeth. Lina se nehodlá jen tak vzdát a je pěkně zákeřná.

Penelope je Elizabethina "nejlepší" kamarádka. Její otec je právě z jeden ze zbohatlíků, který se snaží si dobré jméno hlavně koupit. Ovšem na Penelope nebudou nikdy lidé ve společnosti koukat tak, jako na její přítelkyni, což jí dost brnká na nervy. Penelope se netají svým bohatstvím, je patřičně rozmazelná a nemá ráda, když není po jejím. Velkou ránou pro ni je, když se dozví, že si Elizabeth má brát Henryho, se kterým Penelope už několik týdnů udržuje více než přátelský vztah v tajnosti.

Henry je jediný syn velice bohatého otce a užívá si života plnými doušky. Večírky a ženy, to je jeho. Ve společnosti má pověst lamače dívčích srdcí a nenapravitelného floutka. Udržuje tajný vztah s Penelopou, který mu naprosto vyhovuje. Dokud mu otec neoznámí, že se musí napravit a měl by si vzít právě Elizabeth. Henry se i proti nevoli podvolí otcovu rozkazu a dívku o ruku požádá. Co však nečekal, je jiskra, která probleskne mezi ním a Dianou, mladší sestrou Elizabeth.

Diana je živel, který chvíli neposedí a ráda si sama sebe představuje jako hrdinku z knižních románů. Společenské dekórum jí nic neříká a všemi těmi povinnosti jenom pohrdá. Myslí si, že její sestra je stejně povrchní jako ostatní a nechápe její jednání. Avšak od okamžiku, kdy se políbí s jejím nastávajícím, Henrym, nedokáže myslet na nikoho jiného než na něj, a to i přesto, že si o něm nemyslí nic dobrého.

Hodnocení
Musím říct, že jsem si na styl vykládání příběhu zprvu nějak nemohla zvyknout. Stejně tak jsem byla mírně zmatená z většího množství postav a z jejich úhlu pohledů. Bylo těžké vybrat si nějakého oblíbence, kterému byste mohli fandit po celou dobu knihy. První třetinu knihy jsem neměla ráda Dianu. A to kvůli jejímu naprosto dětinskému chování. Člověk může pohrdat přetvářkou, ale na druhou stranu by se nemusel chovat tak nenormálně. Místy jsem jí chtěla profackovat, ať se vzpamatuje. Později to s ní začalo být lepší. Elizabeth mi taky vadila. Svou pýchou, povzneseností a až hloupou přátelskostí. Ovšem pak jsem jí začala fandit, protože i když byla hluboce zamilovaná, rozhodla se obětovat pro svou rodinu. To jen tak někdo neudělá. Koho opravdu nemám ráda, jsou Penelope a Lina. Vůbec by mi nevadilo, kdyby tyhle dvě sobecké ženské zapadly v propadlišti dějin, žádná škoda. Co Henry a Will? Will mi byl hodně sympatický, Henry zprvu ne, ale později mi už tak nebrnkal na nervy.

Kniha to byla rozhodně zajímavá a já jsem hodně zvědavá, jak se to vyvrbí dál. Obálka knihy je strašně krásná a měla by zobrazovat Elizabeth. To je nejspíš postava, kterou jsem si oblíbila a které v jejím vztahu s Willem vážně fandím. Knize dávám celkově 3 hvězdičky, protože to bylo opravdu dobré, jen mi to zase tak úplně nesedlo. Nejspíš to bude dáno tím, že já nikdy nebyla na intrikaření, nevěru a tak vůbec. Série má dohromady 4 díly, druhé knihy v češtině se nejspíš dočkáme ještě tento rok, konkrétně 21.září.


Luxus si můžete objednat na stránce BB/artu.

Chtěla bych touto cestou poděkovat nakladatelství BB/art za poskytnutý recenzní výtisk této knihy.

Sladká políbení (14)

Týdenní meme hostované mnou... A dneska vybírám...

Upozornění: Vybraný úryvek může případně naspoilerovat děj, proto číst jen na vlastní nebezpečí!

My Soul to Take
Rachel Vincent
"Co já vím je, že si potřebuješ odpočinout. Přemýšlet o něčem jiném než je smrt." Jeho hlas jemně zazněl, když se přesunoval ze židle na postel vedle mě. Matrace se prohnula pod jehou váhou.

Můj dech se zadrhl v očekávání a můj puls se zrychlil. "A o čem bych měla přemýšlet?" Můj vlastní hlas vyzněl níž než je obvyklé a i slova byla sotva slyšet.

"O mně," zašeptal a naklonil se tak, že se jeho rty dotkly mého ucha, zatímco mluvil. Obklopila mě jeho vůně a jeho tvář byla pouhých pár centimetrů od té mojí. "Měla bys myslet na mě." Jeho prsty se propletly s těmi mými a pomalu se od mého ucha vzdálil. Jeho rty zlehka přejížděly po mé tváři, tak lahodně měkce v kontrastu s jeho ostrým strništěm. Pokryl lini mé tváře malými polibky a mé srdce s každým jednotlivým polibkem zabilo silněji.

Když dorazil k mé bradě, pokračoval v polibcích, dokud jeho ústa nepotkala ta má, jemně vtáhl můj spodní ret. Škádlení bez přímého plného dotyku. Má hruď se rychle zvedala a klesala, můj dech byl mělký, můj tep zběsile uháněl.

Víc...

Slyšel mě. Musel mě slyšet. Nash se odtáhl na tak dlouho, aby se setkal s mým pohledem, teplo mu sálalo z očí, a já si uvědomila, že také ztěžka dýchal. Jeho prsty pevně sevřely ty mé a jeho druhá ruka mi vklouzla do vlasů.

A pak mě políbil opravdově.

Má ústa se pod jeho ústy plně otevřela a polibek se stal hlubším, když jsem ho k sobě pevně přitáhla, najednou lačná po něčem, co jsem nikdy dříve neochutnala. Mé prsty pevně obemkly ty jeho a moje volná ruka našla jeho, zkoumajíc tvrdé svaly, které slibovaly obrovskou sílu.

Nash se poté ode mě odtáhl a podíval se mi do očí, v pohledu mu doutnala divoká potřeba. Ta ohromující intenzita a hloubka jeho touhy do mě udeřila jako vlna na straně lodi, hrozíc, že mě srazí přes palubu. Hodí mě do neklidného moře, které by mě jistě odneslo pryč.

Jeho prst přejel po mém spodním rtu, jeho pohled přilepený na mě, má ústa otevřená, připravená na něj.

Jeho váhání bylo hrozné milosrdenství. Sotva jsem mohla dýchat, když se mě dotýkal, byla jsem vším tak... ohromená. Ale voněl tak dobře, a cítila jsem ho tak dobře, že jsem ho nechtěla zastavit, i kdybych se už nikdy neměla nadechnout.

Tentokrát jsem ho políbila, brala jsem, co jsem chtěla, potěšená a překvapená jeho ochotou mi to dovolit. Moje hlava byla tak plná Nashe, že jsem si nebyla jistá, že bych někdy mohla myslet ještě na něco jiného...

Dokud se dveře pokoje neotevřely.

...

Tenhle překlad mi dal ale zabrat. Držte mi hodně palce, protože mi jeden vyučující dělá ve škole problémy a nechce mě pustit ke státnicím kvůli naprosté pitomosti. Modlete se za mě.Pokud vás toto meme zajímá a chtěli byste se přidat, podívejte se sem. Svůj příspěvek přidáte pomocí tohoto nového formuláře. Zadejte název vašeho blogu a link směřující přímo na váš příspěvek s tímto meme.28. dubna 2011

RC review: Glee - Jak to začalo

český cover
Autor: Sophia Lowell
České datum vydání: 28.2.2011
Knižní série: Glee
Díl: první
Žánr: kniha na motivy seriálu
Nakladatel: CooBoo
Česká anotace:
Všichni fanoušci Glee pozor! Tahle knížka je oficiální „prequel“ k seriálu! Každé velké vystoupení potřebuje zahřívací kolo – chcete vědět, co se dělo, než Glee převzal pan Schuester? Kdy si Rachel poprvé uvědomila, že Finn je víc než jen natvrdlý fotbalista? Jak začal tajný románek Pucka a Quinn? A jak Glee fungovalo, než získalo pořádného vůdce? No upřímně, zrovna jim to neladilo... Připravte si Zlaté hvězdy a šplouchy – je čas zjistit, co se stalo, než tahle úžasná show začala!
Oblíbený seriál
Co si budeme říkat, pro většinu z nás je střední škola peklo. Přáli bychom si patřit mezi ty oblíbené a mít spoustu kamarádů, ale jsme spíš zalezlí někde v koutě, odkud pozorujeme svět okolo a jsme rádi, že jsme rádi.

Někteří z nás jsou kvůli svému vzhledu, kvůli tomu, co máme rádi a co nás baví, šikanovaní různými způsoby. Ovšem záleží pouze na nás, co s tím uděláme. Právě na tohle téma brnká obrovsky oblíbený americký seriál GLEE. Pokud jste o něm ještě neslyšeli, tak si nejspíš stojíte na vedení.

Fakta a fikce
Seriál vypráví o skupině studentů, kteří se snaží oživit dávno zašlou slávu školního sboru. Původní jádro tvoří Rachel, Kurt, Mercedes, Tina a Artie. Tahle pětka se snaží vzkřísit sbor doslova z popela. Ne, že by se jim to zrovna dařilo. Nepatří na škole zrovna mezi ty nejoblíbenější a alespoň jednou za den si "užijí" pořádnou spršku ledovou tříští. Na druhé straně tu máme oblíbence z řad fotbalistů a roztleskávaček, kteří si rádi hrabou na vlasntím písečku a zákeřnost jim není cizí.

Kniha ovšem vypráví příběh, který se udál ještě před tím, než se školní sbor začal vůbec formovat. Sleduje všechny hlavní představitele a jejich vzájemně propletený život. Fanoušci seriálu si tedy přijdou rozhodně na své, protože se dozví, co se dělo dříve a budou si moci utvořit obrázek o tom, proč některé postavy jednaly tak, jak jednaly.

Překlad
S knihou v originále nemám zkušenosti, takže neposoudím jestli se nějak výrazně liší. Myslím si ale, že ne. Jména oblíbených postav zůstala stejná (kdyby ne, asi bych se naštvala) a stejně tak se český překlad knihy drží českého překladu seriálu. Plusový bod za to, že roztleskávačky jsou opravdu roztleskávačkami a ne mažoretkami - jako se to stalo v jiné nejmenované knize v překladu :)

Postřehy a pocity
Jsem obrovský fanoušek seriálu - opravdu obrovský. Seriál naprosto zbožňuju a nenechám si ujít jediný díl. Pamatuju si, že když jsem odjížděla do Ameriky, zrovna týden na to měl běžet poslední díl první řady a já byla nešťastná, že ho neuvidím, protože jsem měla být v lese v Connecticutu. Tak se jedna má kamarádka smilovala a poslala mi ten díl po částech na můj mobil. Nedokážete si představit mé štěstí! Ale zpátky ke knize...

Kniha sleduje osudy všech oblíbených hrdinů. Sebestřednou Rachel, která je sice vysoce neoblíbená, ale jde si pevně za svými sny. Šikanovaného Kurta, co se prostě rád oblíká, sleduje módu a svět sebe okolo úplně jinak, než by normální kluk měl. Nevrlou Mercedes, která je jako černoška na škole v menšině a má komplexy kvůli své váze. Koktavou Tinu, co má problém se prosadit a vůbec říct nahlas svůj názor. Ochrnutého Artieho, který už nejspíš nikdy nebude chodit a musí se srovnat se svým vozíčkem. Sobecké Quinn, jíž jde jen o její osobní blaho a o to být oblíbená. Hloupoučkého Finna, kterému se líbí pozornost holek jenom kvůli tomu, že je fotbalista. Arogantního Pucka, co si zamanul, že Quinn bude jeho. Na Brittany, Santanu, Sue, Willa a spoustu dalších si nejspíš budeme muset počkat do další knihy, protože v téhle je důležité zjistit to, jak vůbec sbor vznikl...

Hodnocení
První řada seriálu získala devatenáct nominací na Ceny Emmy, čtyři na Zlatý glóbus, šest na Satellite Awards. Druhá řada byla nominována na pět Zlatých glóbů. Seriál vytvořili Ryan Murphy, Brad Falchuk a Ian Brennan, kteří zprvu zamýšleli Glee natočit jako film. V každém dílu seriálu je několik hudebních čísel vybíraných Murphym, který se snaží o vyrovnanost muzikálových hitů a písní z hitparád. Písně, jejichž cover verze se v seriálu objeví, jsou vydávány přes iTunes store v týdnu vysílání a CD s písněmi z Glee jsou poté vydávány Columbia Records. Hudba z Glee se setkala s velkým komerčním úspěchem. Singlů se digitálně prodalo více, než 13 milionů; CD se prodalo 5 milionů. Myslím, že nikoho nepřekvapilo, že se začalo pracovat i na knize. Té se chopila sama scénáristka Sophia Lowell.

Nečekejte ovšem, že půjde o knihu, která bude naprosto zlomová. Úžasnost seriálu těžko převedete do knižní podoby. Přece jen vám při čtení nebude hrát žádná hudba (pokud si ji ovšem jako kulisu nepustíte) a neuvidíte, jak naštvaně se někdy dokáže Rachel zatvářit. Knihu doporučuju všem fanouškům seriálu, kteří ji dokážou patřičně ocenit. Pokud jste seriál neviděli, některé věci vůbec nepochopíte a bude se vám celá kniha zdát jakoby o ničem. Pro mě to byla pěkná oddychovka, která mi jenom víc zpříjemnila koukání na seriál a jsem rozhodně ráda, že se mi dostala do rukou. Už jenom proto, že jsem si hrála pořád s obálkou - ten nápis GLEE se totiž hezky třpytí. Knize dávám celkově 3 hvězdičky a pokud jste seriál ještě neviděli, mazejte se na něj jít podívat.Glee - Jak to začalo si můžete objednat na eshopu nakladatelství CooBoo.

Chtěla bych touto cestou poděkovat CooBoo za poskytnutý recenzní výtisk této knihy.