PŘESUN KNIŽNÍHO DOUPĚTE NA NOVOU DOMÉNU!!!
Nově mě najdete na mé vlastní originální doméně. Všechen obsah i komentáře byly přesunuty na novou stránku. Jen ještě všechno nešlape a nevypadá tak, jak má. Pište prosím všechny své komentáře na novou stránku. Díky.
KNIŽNÍ DOUPĚ

31. srpna 2011

Smečka

Originální název: Nightshade
O sérii: Calla je vlčice, která celý život věděla, že se stane alfou své vlastní smečky, kterou založí s Renem. Jenže zrovna dvakrát se jí to nelíbilo. Takže když zachránila život klukovi, který se následující den objevil v její škole, tušila, že se její život změní.
Žánr: fantasy, vlci, čarodějové
Díly: 3 + 1 speciál: Temné dny
Nakladatel: Knižní klub

Smečka / Nočný tieň / Nightshade
Česká anotace: Calla Torová není jen tak obyčejná americká středoškolačka, je rozená bojovnice, navíc vůdkyně smečky Nightshadeů. Většinu života tráví v lidském těle, ale stačí jen nepatrný impulz, drobné ohrožení, a promění se ve vlčici. Brzy se však ukáže, že se nemusí ve smrtelném nebezpečí ocitnout zrovna ona nebo její blízcí, aby se její vlčí instinkty probudily. Když při hlídkování v horách narazí na Shaye, lidského mladíka, jehož na životě ohrožuje medvěd grizzly, nezaváhá a zachrání ho. Ve chvíli, kdy se zadívá do jeho očí a ucítí jeho vůni, která jí připomíná jaro, začne pochybovat o věcech, o nichž nikdy nepochybovala. O svém postavení a předem daném osudu, který ji předurčuje stát se družkou přitažlivého vůdce smečky Baneů. Existuje nějaká možnost, že by se všemu mohla vyhnout? Pokud se nechá vést srdcem, riskuje, že přijde o všechno – včetně svého života. Stojí zakázaná láska za takovou oběť? A co když pravidla, na nichž smečky Ochránců a Strážci, jejich vládcové, tak lpí, nemají zajistit všem lidem na světě bezpečí, jak si až dosud myslela, ale jen je kontrolovat?
Recenze | Mé hodnocení: 80% | Koupit

Vzpoura / Preklatie vlkok / Wolfsbane
Česká anotace: Calle se Shayem se díky Hledačům podařilo na poslední chvíli dostat z hrůzyplného domu Bosquea Mara. U Hledačů našli azyl i spojenectví a konečně můžou být spolu. Jenže Calla se probudí z mdlob do děsivé nejistoty: netuší, co se stalo s členy její smečky, s její rodinou, a strachuje se o život Rena, mladíka, který jí byl už dávno předurčen jako životní druh. Poté co se do úkrytu Hledačů dostane Callin bratr Ansel, její nejhorší obavy se potvrdí… Cítí, že svůj útěk a jeho následky může odčinit jen tehdy, když se vydá zpět do Vailu a mladé vlky osvobodí. Naštěstí Hledače, kteří se jí ujali, nemusí nijak zvlášť přesvědčovat. Záchranná výprava začíná...
Recenze | Mé hodnocení: 50% | Koupit

Bloodrose
Anotace na Goodreads: Calla chtěla válku. A teď je před ní konečná bitva, ve které bude bojovat. Musí záchránit Rena, i když by to mělo znamenat hněv ze strany Shaye. Musí chránit Ansela, přestože byl označen za zrádce. Musí ukázat své smečce, že dokáže být alfou a postavit se neskutečné hrůze, aby svět zbavila nebezpečných Strážců. A pak se musí rozhodnout, co bude dělat, až to všechno skončí. Pokud to ovšem přežije.
Recenze | Mé hodnocení: | Koupit
Arara.cz | Gorila.sk


Můj názor: První díl série mě opravdu bavil. Byla jsem nadšená hlavně z Rena, který je přesně podle mého gusta. Kdežto objekt hrdinčina zájmu, Shay, mi jenom pil krev. V druhém díle se má antipatie k němu ještě zvýšila. Celkově pro mě druhý díl velkým zklamáním a já se docela bojím, co se stane v tom posledním. Myslím si, že se mi to líbit nebude. Je to vážně škoda, protože první díl vypadal opravdu dobře.


Waiting on Wednesday (33)

Týdenní meme, které pořádá Breaking the Spine. Cílem je vybrat si vždycky jednu knihu, kterou si chcete přečíst. Pro tuto středu vybírám:

Lovkyně snů - Procitnutí
Lisa McMann

Sedmnáctiletou Janie už nebaví, že se stále propadá ostatním lidem do snů, zejména pokud ten, komu se zdají, někam padá, ocitá se na veřejnosti nahý nebo sní o svých erotických tužbách. Janie se nemůže nikomu svěřit - neuvěřili by jí a mysleli by si, že je blázen.

A tak žije se svou schopností jako s nechtěným prokletím, které neumí ovládat. Pak se jednou propadne do noční můry, z níž jí ztuhne krev v žilách. Poprvé není v něčí zvrácené duši jen pozorovatelem, ale i účastník...

Knižní série Lovkyně snů je na mém to-read seznamu jedna z těch, které se nemůžu dočkat. Lisa McMann je oblíbená autorka a já jsem velice zvědavá, jaké knihy vůbec budou. První díl vychází v říjnu a my konečně známe i českou obálku. Mně osobně se více líbí ta originální, ale tahle taky není nejhorší.30. srpna 2011

Practice Makes Perfect

originální cover
Autor: Julie James
Originální název: Practice Makes Perfect
Žánr: román pro ženy
Věková hranice: 20+ (sprostá slova, sex)

Česká anotace: Když dojde na zákon přitažlivosti, neexistují žádná pravidla. Bitva mezi pohlavími ještě pořádně oběma právníkům zavaří pod kotlem. Protiklady se srazí ve chvíli, kdy se oba dva začnou ucházet o místo partnera ve firmě.

Payton Kendall je feministka až do morku kostí. Domýšlivý J.D. Jameson se narodil do privilegované rodiny. Ale když jsou požádáni, aby spojili své síly nad velkým případem, zjistí, že je to k sobě nebezpečně táhne.

Jenže místo partnera bude nabídnuto jednom jednomu. Konkurence se přiostří. Začnou létat jiskry. A hra teprve začíná...

Nakladatel: Berkley (EN)
Počet stran: 291 (EN)
Vazba: Brožovaná (EN)
Vydání v USA: 3.3.2009
Vydání v ČR: možná vyšlo v nějaké harlekýnce, ale nejsem si jistá

Moje hodnocení:
Moje hodnocení obálky:
Datum četby: 4 dny, srpen 2011, v angličtině

Reakce bezprostředně po dočtení knihy: Pěkně...Můj názor (obsahuje spoilery):
Tuhle knížku jsem si vybrala jenom na odlehčení a pobavení, protože se mi příběh zalíbil. Ve své podstatě jde o klasickou harlekýnku.

Payton už 8 let buduje svou kariéru co by právnička jedné významné firmy. Pracuje více než kdo jiný a svědomitě se snaží vyhrávat své případy. Po osmi letech ustavičné a tvrdé práce by se měla stát jedním z partnerů firmy... jenže není jediná.

J.D. je ve stejné firmy stejně dlouhou dobu a zdá s,e že pracuje ještě víc než Payton. A kdo ví kvůli čemu se s Payton nemůžou navzájem vystát. Na venek se tváří jako nejlepší přátele, ale v soukromí svých kaceláří spolu soupeří.

Klasický příběh nenávisti, která se přerodí v něco víc, aniž by si to hlavní protagonisté příběhu uvědomili. A přesně takové mám ráda. Užívala jsem si momenty, kdy se navzájem kočkují a provádějí si samé naschvály.

Navíc tenhle příběh byl takový živější, vyprávěný z pohledu obou postav, a vůbec nebyl spisovný :) O to víc mě to nejspíš bavilo.

Je to fajn kniha na odreagování, nic víc zatím nehledejte.

29. srpna 2011

Vzpoura

český cover
Autor: Andrea Cremer
Český název: Vzpoura
Slovenský název: Preklatie vlkov
Originální název: Wolfsbane
Knižní série: Nightshade
Díl: druhý
Žánr: fantasy, vlci, čarodějové

Česká anotace: Calle se Shayem se díky Hledačům podařilo na poslední chvíli dostat z hrůzyplného domu Bosquea Mara. U Hledačů našli azyl i spojenectví a konečně můžou být spolu. Jenže Calla se probudí z mdlob do děsivé nejistoty: netuší, co se stalo s členy její smečky, s její rodinou, a strachuje se o život Rena, mladíka, který jí byl už dávno předurčen jako životní druh.

Poté co se do úkrytu Hledačů dostane Callin bratr Ansel, její nejhorší obavy se potvrdí... Cítí, že svůj útěk a jeho následky může odčinit jen tehdy, když se vydá zpět do Vailu a mladé vlky osvobodí. Naštěstí Hledače, kteří se jí ujali, nemusí nijak zvlášť přesvědčovat. Záchranná výprava začíná...

Počet stran: 390 (EN), 352 (CZ)
Vazba: Brožovaná i vázaná (EN, CZ)
Vydání v USA: 26.7.2011
Vydání v ČR: 5.9.2011
Knihu si můžete koupit také na: Arara.cz / Gorila.sk    

Moje hodnocení:
Moje hodnocení originální obálky:
Moje hodnocení české obálky:

Datum četby: 6 dnů, spren 2011, v angličtině

Reakce bezprostředně po dočtení knihy: Ach bože... Co to sakra bylo?Můj názor (obsahuje spoilery):
Neříká se mi to snadno, ale kniha mě vývojem událostí dost zklamala. Už dopředu jsem věděla, že se mi nejspíš nebude zrovna dvakrát pozdávat, hlavně kvůli tomu, že v ní nebude Ren, ale nečekala jsem, že budu z příběhu takhle... zničená. Tahle recenze ani není recenzí jako spíš pozastavením se nad některými věcmi v knize.

Calla se probírá několik dní po té, co spolu s Shayem utekla z Vailu, aby mu zachránla život a aby se nemusela vdát za Rena. Je v neznámém prostředí, obklopená Hledači, jejími nepřáteli. Lidmi, proti kterým celý život bojovala. Musí si zvyknout na to, že už nemá svou smečku a neví, co se s ní stalo. Navíc Shay je nyní také vlk a k tomu velice, velice důležitá osoba z proroctví, která by měla zachránit svět před zkázou. Jenže musí najít magické meče, jejichž kusy jsou ukryté někde ve světě.

Neustále ji pronásledují myšlenky na to, co se mohlo stát jejím přátelům, její rodině a zvláště Renovi, které nechala za sebou. Na jednu stranu ví, že Shaye miluje a udělala by to pro něj znovu, na stranu druhou neustále přemýšlí o Renovi a o svých citech k němu i k Shayovi. A když se ukáže její bratr, ví, že musí jednat a dostat svou smečku do bezpečí...

Kniha je hodně odlišná od prvního dílu. Opavdu mi v ní chyběl Ren, který příběhu dodával punc nebezpečnosti a přitažlivosti. Myslím, že Wolfsbane (Vzpoura v češtině) se bude líbit hlavně fanouškům Shaye, který v knize hraje významnou roli. Já osobně jsem z něj byla jenom více znechucená a rozčilená. Přišlo mi, že je neskutečně submisivní a pak najednou naprosto obrátí a je z něj velký macho, který má právo mluvit do toho, co Calla dělá. Přitom jejich vztah byl dosti zmatený. Samotná totiž Calla prohlásila, že rozhodně není jeho přítelkyně, ale na Adne házela nevraživé pohledy pokaždé, když se Shayem flirtovala a ten jí to bezozstyšně oplácel. To mě naprosto vytáčelo.

Nelíbilo se mi, jak Callu neustále tlačil k věcem, které sama nechtěla a pak jí zakazoval to a tamto. Choval se strašně sobecky a celkově byl dost nepříjemný. Kolikrát jsem ho chtěla prostě profackovat, aby už konečně dal pokoj a neotravoval. Vážně nechápu, co na téhle chudince Calla vidí. A to ještě nemluvím o tom, co se stalo ke konci knihy... protože to mě vytočilo na nejvyšší míru, vážně. Cremer je asi padlá na hlavu.

V knize se objeví tolik nových postav, míst, historie a já nevím co ještě, že jsem byla místy dost zmatená a nevěděla jsem, co je teda co a kdo co dělá. Byla jsem z toho paf. Navíc Calla s Shayem dle mého nekladli správné otázky a všechno, co se nám postupně odkrývalo, bylo jenom zmatenější. Navíc vztahy mezi Hledači byli někdy až moc uměle vtipné... jako ze špatné reality show. A záchranná mise byla jeden velký epic fail, kdy mi začalo být Rena ještě víc líto. Chudák, zamilovaný hlupák, který se obětoval, aby byla Calla v bezpečí a jak dopadl. Nejdřív ho mučili a pak nad ním zlomili všichni hůl. Tohle si nezasloužil.

Nesnášela jsem chvíle, kdy každý Calle říkal, že za to přece nemůže, že má každý volbu. To sice jo, ale do vší té hrůzy je uvrhla právě ona, protože se prostě starala hlavně o sebe. A tahle její sobeckost se mi prostě těžce neslučuje s tím, že má být alfa vlčice a starat se o svou smečku. To víte, že za to Calla může, proboha. Jo, nejsem objektivní, ale tohle mi prostě hnulo žlučí.

Jediné postavy, které byly v příběhu zajímavé a celkově jej zachraňovaly, byly Monroe, Adne, Ethan, Silas a Connor. Connora si nejspíš zamiluje každý, protože je úžasný. Calla se sice snažila být silná, ale byl tu otravný Shay, výčitky svědomí a vzpomínky na Rena.

Bohužel to zatím vypadá tak, že Calla zůstane se Shayem, což je opravdu obrovská škoda. Ten kluk mi k ní prostě nesedí a je mi jedno, nakolik má být úžasný a vůdčí. Já to v něm prostě nevidím a nic z knihy mě nepřesvědčilo o opaku. Pro mě bude Ren vždycky první a jen se bojím toho, co bude v třetím díle. Když už C a S budou spolu, ať má Ren někoho lepšího, protože si to jako jediný z nich vážně zaslouží. A doufám, že ho v Bloodrose bude mnohem víc.

Nebylo to prostě ono. Všechno, co se mi na prvním díle líbilo, z druhého jako by vymizelo. Z oblíbených postav se staly trosky, většina lidí byla nesmírně otravná a Calla nebyla sama sebou. Jsem prostě zklamaná, protože jsem čekala daleko víc.

Bloodrose ve Státech vychází 21.února 2012.

Pozn.: teď jsem si všimla, kolikrát mám v recenzi slovo prostě :D Omluvte mě, ale psala jsem to ve chvíli, kdy jsem byla z knihy neskutečně vytočená :D

Top týdne (12)

Toto meme má na svědomí Luu. Cílem je každé pondělí uveřejnit topku něčeho, co souvisí s knižním světem. Moje dvanáctá topka.


Nejpřitažlivější obálky

Tohle téma pro mě bylo trošku složitější, protože u mě většinou bývá prvotním impulzem právě obálka a až pak si přečtu anotaci a rozhodnu se, jestli knihu zkusím nebo ne. Ale vybrala jsem deset nejzajímavějších a nejspíš i neznámějších knižních kousků.

# Across the Universe (Beth Revis)

AtU si mě okamžitě získalo svou obálkou. Mám prostě ráda fialovou. Kniha tak úplně nesplinla má očekávání, ale nejhorší rozhodně nebyla. Jsem zvědavá, co se bude dít v pokračování.

# Alchymista (Michael Scott)

Na knihu jsem narazila poprvé v knihkupectví a obálka mě natolik zaujala, že jsem si knihu později vesele odnášela domů. Musím říct, že se mi celá série opravdu moc líbí. Jsou to knihy přesně dle mého gusta.
# City of Bones (Cassandra Clare)

Možná neuvěříte, ale CoB jsem poprvé uviděla na poličce mezi knihami ve Wallmartu v Americe. A to se říká, že ve Wallamrtu prodávají samé braky. No, tak tady fakt ne. The Mortal Instruments se staly jednou z mých nejoblíbenějších sérií vůbec a vděčím za to Wallmartu :D

# Eragon (Christopher Paolini)

Na Eragona jsem narazila na jednom knižním jarmarku a hned si mě získal, protože draky já vážně můžu. Navíc jsem byla zvědavá, jaká tahle kniha vůbec může být a musím říct, že první díl se mi opravdu líbil.

# Halo (Alexandra Adornetto)

Naprosto nádherná obálka, kerá mě vždycky potěšila. Jen jsem nejspíš nebyla dost připravená na čistotu Beth, která místy přiváděla k šílenství. Nejspíš na mě byla taky až moc nábožensky založená.

# Pád (Lauren Kate)

Úžasná obálka, která mě ještě stále fascinuje. A co se týče příběhu... Musím říct, že se mi kniha vážně líbila, i když je plná klišé. Moc se mi líbilo netypické zasazení příběhu.

# Škola noci (P.C.Cast a Kristin Cast)

Tahle kniha je jasný případ dobrého marketingu. Nalákala mě právě obálka. Ale knihu samotnou jsem dosud nedočetla, protože byla... strašně divná. Pořád sbírám odvahu si ji přečíst znovu.
# The Replacement (Brenna Yovanoff)

Další klamavá, úžasná, obálka. Moje jediná rada zní: Nečtěte to, je to strašné.
# Vampýrská akademie (Richelle Mead)

Knížky jsem si všimla u sestřenky na posteli a i když jsem ji už párkrát už v knihkupectvích viděla, nějak jsem ji míjela díky té pitomé věci na knize, která křičela "Nebaví vás čekat na další díl Stmívání?" Ale nakonec mě ta "Angelina Jolie" nalákala a jsem ráda, protože Vampýrská akademie patří mezi mé nejoblíbenější série.

# Zavržený (Becca Fitzpatrick)

Nádherná obálka. Strašně se mi líbí, jak je barevně sladěná, výrazná. Ovšem ze samotného příběhu jsem byla více méně rozpačitá a docela mě zklamal. Druhý díl to však napravil.


28. srpna 2011

Letem knižním světem (15.8. - 28.8.2011)

Minule jsem vás ochudila o novinky z knižního světa, teď vám je konečně přináším...

Suzanne Collins dostane svůj vlastní komiks
Divné, říkáte si? Ani ne. Série Hunger Games stále více získává na oblibě, svůj lví podíl na tom má i připravovaná filmová adaptace, takže je pochopitelné, že se zviditelní i samotná autorka. Ostatně podobné komiksové pocty se dostalo i Stephenie Meyerové, tak proč by Suzanne nemohla mít něco podobného?

Komiks ponese název Fame: Suzanne Collins a bude sledovat autorčinu cestu ke spisovatelství. V prodeji bude od 8. listopadu. Ohledně chystaného filmu se neustále objevují nové a nové věci. Pro zajímavost uvedu, že Jennifer Lawrence na oficiálním soundtracku k filmu opravdu zazpívá Ruinu ukolébavku.Velice mě těší, že se o hudbu k filmu postará Danny Elfman. Jestli jste jeho jméno nikdy neslyšeli, zadejte si jej na YouTube a vyjede vám toho hodně... jeho hudbu určitě znáte.

Sólové projekty autorek Nádherných bytostí
Blíží se vydání posledních dílů knižní série Kronika prokletých zaklínačů a obě autorky si už hledají něco, co by je uživilo i v budoucnosti. Před nedávnem oznámila Margaret Stohl svůj sólový scifi projekt. Ohlášené jsou zatím dvě knihy. O co půjde? 16 let po invazi se skupina teenagerů zapojí do hnutí odporu, které má za cíl sesadit mimozemšťany, kteří vládnou planetě. Nová série ponese název Icons a první díl by měl spatřit světlo světa na jaře 2013.

A ani Kami Garcia, druhá z autorek, nechtěla být pozadu a ohlásila svůj projekt. Její knižní série se bude jmenovat The Legion a prozatím jsou ohlášeny dva díly (Unbreakable, Unbound). Příběh sleduje život Kennedy Waters, který se změní ve chvíli, kdy najde svou matku mrtvou a zjistí, že byla členem tajmé společnosti založené před 200 lety, aby ochraňovala svět před mocným démonem. Ten se rozhodl dostat se ven ze svého světa a zpustošit ten náš. V tomto případě bychom se prvního dílu měli dočkat na podzim 2013.

No jsem zvědavá, která z nich píše líp a jaké to vůbec bude.

Sara Shepardová sama neví, kdo je A
Ne, nebojte se, není řeč o knižní předloze, ale o seriálovém zpracování. Tvůrci seriálu totiž řekli, že A nemusí být tatáž postava, jaká je v knihách. Takže ani samotná autorka netuší, co se z toho vyklube a může jenom hádat. Přesto je autorka překvapená tím, jak se scénáristé drží originálních knih. I když některé věci se udály později, než jsou uvedeny v seriálu.

I její druhá knižní série - The Lying Game - se dočkala seriálového zpracování a tady se dějově prý od knih docela odklání. Postavy se jmenují jinak, celý smysl výměny rolí je jiný a obě sestry jsou naživu. Kniha totiž začíná tím, že Sutton svou sestru pozoruje ze záhrobí. Ovšem Sara v tom nevidí nic špatného a doufá, že se fanouškům seriál bude líbit.

Sex ve městě pro mladé
Ano, už to tak vypadá, že se dočkáme mladší verze oblíbeného amerického seriálu Sex ve městě. Nejen, že se nedávno spekulovalo o filmové verzi, kde by si zahrály Blake Lively, Emma Roberts, Selena Gomez a Elizabeth Olsen, ale americká televizní stanice The CW přišla s nápadem na samostatný seriál, na němž by se podílel producent seriálu Gossip Girl. Seriál by měl sledovat poslední rok střední školy, o kterém vypráví i knižní sequel, The Carrie Diaries.
Nové české obálky
Abych vás v oblasti českých obálek neochuzovala o nejnovější kousky, pojďme se podívat, co se objevilo. První rudá kapka krve prošla proměnou a konečně má docela ucházející obálku. Konečně známe také české obálky pokračování Pádu (jde o Muka), Inkarceronu (Sapphique), Leviatana (Behemót) a Stefanových deníků (Chuť krve). Objevila se i nová knižní série sledující osudy rodiny Drakeových, Srdce v sázce.


Já, knihy a blogování
Včera se mi konečně podařilo zdolat naši letní challenge - Letní čtení. Mám za sebou 24 knih a docestovala jsem až na Nový Zéland. Jinak se snažím neustále blog doplňovat o nové články a recenze. Zítra odjíždím do Prahy a vracím se buď v úterý, nebo ve středu. Jedu na přijímačky, tak na mě v 8 hodin ráno v úterý usilovně myslete. Ani nevím, jestli se tam chci dostat, ale rozhodně by mi to nevadilo. Jakmile se vrátím, zkusím co možná nejdříve uspořádat soutěž pro mé followers. Kromě toho jsem se odhodlala a začala psát svou vlastní knížku. Prozatím mám dvě kapitoly a dopisuju třetí a ne, nepůjde o nic světoborného. Jen lehké dívčí čtení, které se mi snad podaří dopsat. Těm z vás, kterým končí letní prázdiny, přeju, aby si ty poslední dny náležitě užili.

Retro Demonology

originální cover
Autor: Jana Oliver
Originální název: Retro Demonology
Knižní série: The Demon Trappers
Díl: krátký příběh
Žánr: fantasy, lovci démonů, démoni

Anotace na Goodreads: Předtím, než se Riley Blackthorne může zabývat démony stupně pět, musí chytit svého prvního démona. Její první sólová akce by měla být hračka, vždyť jde o neškodného démona prvního stupně.

Jenže její zaměstnavatlé jsou hipíci, jejichž nápisy a vonné svíčky vážně démony nevyženou, kteří spolu s otravným démonem a policejní hlídkou, Riley její úkol pěkně okoření...

Nakladatel: St. Martin's Griffin (EN)
Počet stran: 15 (EN)
Vazba: ebook (EN)
Vydání v USA: 13.12.2010
Vydání v ČR: nevyšlo

Moje hodnocení:
Moje hodnocení obálky:

Datum četby: 1 den, srpen 2011, v angličtině

Reakce bezprostředně po dočtení knihy: Mohlo toho být víc...

Oficiální stránky knihy
Oficiální stránky autora
Oficiální blog autora


Můj názor (obsahuje spoilery):
Krátký příběh z života Riley, který sleduje její první sólovou práci. Riley se dostane do domu lidí, co rádi žijí v retro stylu, aby jich zbavila jednoho neposedného démona.

Dalo by se říct, že příběh skoro kopíruje začátek prvního dílu série. Mohl být trošku delší, ale co se dát dělat. I tak byl vážně fajn a navnadil mě na druhý díl...