PŘESUN KNIŽNÍHO DOUPĚTE NA NOVOU DOMÉNU!!!
Nově mě najdete na mé vlastní originální doméně. Všechen obsah i komentáře byly přesunuty na novou stránku. Jen ještě všechno nešlape a nevypadá tak, jak má. Pište prosím všechny své komentáře na novou stránku. Díky.
KNIŽNÍ DOUPĚ

17. října 2010

Zavržený

český cover
Autor: Becca Fitzpatrick
Český název: Zavržený
Slovenský název: Zavrhnutý
Originální název: Hush, Hush
Knižní série:Hush, Hush
Díl: první
Žánr: fantasy, padlí andělé

Česká anotace: Posvátná přísaha, zavržený anděl a zakázaná láska. Nora Greyová je svědomitá, chytrá a rozhodně nemá ráda riziko. Jenže se zamiluje do Patche a to je její první chyba. Patchova minulost je totiž všechno, jen ne nevinná. A nejlepší, co kdy udělal, bylo, že se zamiloval do Nory.

Seznámili se na hodině biologie  Nora chce jediné - držet se od něj co nejdál. Jenže jak se zdá, Patch je vždy o dva kroky napřed. Dívka na sobě cítí jeho pohled, i když Patch není na blízku. Cítí jeho přítomnost, i když je v pokoji sama. A když své okouzlení nedokáže déle tajit, vyjde najevo, kdo Patch ve skutečnosti je a proč ji vyhledal. A za všemi otázkami, které se dotýkají jeho minuloti, si Nora a Patch mohou navzájem položit jen jedinou: "Jak hluboko dokážeš padnout?"

Nakladatel: Egmont
Počet stran: 368
Vazba: Vázaná
Vydání v USA: 2009
Vydání v ČR: 27.3.2010
Knihu si můžete koupit také na: Arara.cz / Gorila.sk    

Moje hodnocení:
Moje hodnocení originální obálky:
Moje hodnocení české obálky:
VELKÉ PLUS - český přebal se shoduje s originálním

Promo video ke knize


Datum četby: říjen 2010, opět přečteno v angličtině, i když jsem později zjistila, že to dokonce tento rok vyšlo i v češtině a na listopad se chystá vydání druhé, a už v češtině... trošku zvláštní, když uvážím, že druhý díl má v originále vyjít teď v říjnu...

Reakce bezprostředně po dočtení knihy: Zase další variace na Stmívání (Twilight).

Oficiální strány knih
Oficiální stránky autora


Můj názor (obsahuje spoilery):
Vesměs jsem na to četla dobré ohlasy... takže jsem si myslela, že to bude jedna z těch lepších knih. No, pro fanoušky Twilight ságy to určitě super knížka bude. Pro mě už tolik ne, bohužel.

Hlavní hrdinka Nora je taková obyčejná dívka, která se o kluky nijak zvlášť nezajímá. Až do chvíle, kdy je na hodině Biologie přidělena do dvojice k novému tajemnému studentovi. Že by Edward? NE! Patch... wtf... Co to jako má být za jméno. Ale budiž. (Poznámka: učitel biologie se jmenuje Coach, což mi vždycky po přečtení jména evokovalo spíš vyobrazení amerického fotbalu (coach = kouč = trenér), než učitele biologie).

Jak to tak vypadá, Patch je sexuální deviant. Ale ne-e, není, ale podle popisu jeho chování a jeho řečí bych podle toho i někdy usuzovala. No, Noru (Bellu!) k Patchovi něco táhne a i když si sama sobě říká, že to nic není, stejně jej neustále vyhledává, aby jako konečně udělali zadaný úkol do Bilogie a navzájem se poznali.

Nora má nejlepší kamarádku Vee... Tohleto jméno mě skoro tak rozesmálo jako Patch. Vee mi je ale nejsympatičtější a nejvtipnější postava celé knihy. Jen kdyby jí autorka místy nenapsala tak blblou, byla by to super vedlejší postava.

Hlavní zápletkou knihy by mělo být to, co se Nora později dozví... a to je to, že Patch je padlý anděl, který se kdysi zamiloval do nějaké pozemské dívky a chtěl být sní. Proto byl svržen z Nebes - utrhli mu křídla. Patch vždycky ze všeho nejvíc chtěl být člověkem. Andělé mají vždy jednou za rok v době jakéhosi svátku, jekož jméno si nepamatuju, právo "posednout" člověka, který se narodil ze spojení člověka a padlého anděla -> alias Nephilim, a to na dva týdny. Jenže Patch je teď padlý anděl - může se stát člověkem, když zabije někoho, kdo je k tomu "předurčen" (či se ten člověk sám obětuje); nebo zachrání někoho, koho mají zabít a stane se tak jeho strážným andělem.

>Ale jak se ukáže... osoba, kterou by měl zabít a zároveň snad i zachránit... je Nora. Jak ale z celé knížky vyplývá, Patch se do Nory zamiluje, a proto ji nedokáže zabít. Jenže to pak chce udělat někdo jiný. Protože ten někdo se chce Patchovi pomstít a jde to jedině skrz smrt Nory. Blah blah blah... Nakonec do dopadne dobře a i když se Nora pro Patche obětuje, stane se Patch spíš jejím strážným andělem a Nora žije. Tadááá.

Nora mi svými myšlenkami lezla na nervy. Patch mi připadal místy až trošku mimo. Chtěl jsem tě zabít... Chci tě zabít... Ale miluju tě... A celkově mi ten děj přišel takový nijaký.

A až moc mi to připomínalo vztah Belly a Edwarda. Momentální trend v YA knihách je -> vyměníme upíry za padlé anděly, nebo anděly... nebo cokoliv... Rozhodně to nebyla špatná knížka, jinak bych ji nedočetla až do konce (a v jednom dni), ale nějak výraznou stopu u mě nezanechala... Určitě si přečtu i vycházející pokračování, jen abych věděla, jak se ten jejich milostný vztah (nebo vraždený... ať už je to jakkoliv) vyvrbí.

Ale abych pravdu řekla, nijak extra mi nepřišlo, že by Patch Noru až tak miloval, nebo ona snad jeho... necítila jsem to z nich. Přišlo mi, že to autorka napsala jen proto, abychom jako měli nějakou zápletku.

Třeba se na to s odstupem času budu dívat jinak (stejně tak, jako jsem si kdysi hoooodně dávno myslela, že Edward je super cute a tak vůbec... teď bych se za dávný názor bila velkou bichlí do hlavy) a taky až si to přečtu v češtině.

Edit 1: Po dočtení druhého dílu této série jsem si opětovně přečetla díl první a přehodnotila svoje hodnocení a místo 2/5 jsem dala 3/5.

10. října 2010

Proč to dělám...

Tak jsem si jednou sedla a řekla si, že by nebylo špatné sepsat si jakýsi seznam knížek, které jsem kdy přečetla, abych měla dobrou představu o tom, kolik jsem toho přelouskala... nebo prostě napsat své bezprostřední pocity po přečtení knížek... nebo vůbec cokoliv, co mě napadne ohledně knížek, které jsem zrovna objevila. Jsem zvědavá, na jakém počtu knih se zastavím, jelikož čtu neustále...