PŘESUN KNIŽNÍHO DOUPĚTE NA NOVOU DOMÉNU!!!
Nově mě najdete na mé vlastní originální doméně. Všechen obsah i komentáře byly přesunuty na novou stránku. Jen ještě všechno nešlape a nevypadá tak, jak má. Pište prosím všechny své komentáře na novou stránku. Díky.
KNIŽNÍ DOUPĚ

25. března 2011

RC review: Bitva o labyrint

český cover
Autor: Rick Riordan
České datum vydání: 8.3.2011
Knižní série: Percy Jackson
Díl: čtvrtý
Žánr: fantasy, bohové, mytologické bytosti a příšery
Nakladatel: FRAGMENT
Česká anotace:
Jmenuji se Percy Jackson… Je mi skoro 15. Svět kolem se zdá být čím dál nebezpečnější. Tábor polokrevných už není, co býval. Luke s Kronovou armádou se snaží dostat se za jeho hranice. Vydáváme se do prastarého Daidalova labyrintu. Jdeš do toho s námi? Musím tě ale varovat, důmyslné podzemní bludiště může člověka dovést kamkoli, zmást, dohnat k šílenství a zahubit…
Světový bestseller
Artful Doodlers Limited
Na tuhle sérii jsem slyšela jenom chválu. Je pravda, že mě poněkud odrazovala nálepka "dětská fantasy", protože jsem z dětských střevíčků přece jen už vyrostla, ale nedávno jsem se ke čtení knih odhodlala a musím říct, že toho rozhodně nelituji.

Už chápu, proč jsou knihy tolik oblíbené, proč nasbíraly plno prestižních cen pro děti a mládež a proč se první díl dočkal své filmové verze a práce na druhém filmu jsou v plném proudu. Stojí to za to.

Fakta a fikce
burdge-bug at dA
Celý děj příběhu je postaven na bájných řeckých postavách a příšerách. Rick, jako učitel historie, v tom všem umí velice dobře chodit a čtenářům před očima ožívají dávno zapomenuté příběhy o statečných hrdinech, krvežíznivých obludách a vypočítavých bozích. Propojení mýtů se skutečným světem se mi moc líbilo a v některých pasážích jsem si vyloženě libovala, protože se mi tak osvěžila má láska k dávným příběhům, kdy jsem jako malá žila seriály Xena a Herkules a hrdinství pro mě byl obrovsky silný pojem.

Percy je pravý hrdina, který ke svému hrdinství dospěl postupem času a ne proto, že to tak prostě autor napsal. Je čestný, je přiměřeně odvážný, je chytrý, je vtipný, za své přátele se bije a nenechá je na holičkách a pokud není zbytí, je rozhodnutý obětovat sám sebe. Tohle je pro mě to pravé hrdinství a za to jej mám ráda a držím mu palce.

Překlad
burdge-bug at dA
Knihu jsem v originále nečetla, takže nemůžu posoudit, nakolik se drží originálu nebo ne. Za všechny předchozí díly jsem si už na jazyk, jakým je kniha vyprávěna (potažmo i přeložena), zvykla. Postavám byla ponechána pravá jména a k žádnému počešťování nedošlo. Jen u jmen řeckých bohů, postav a příšer a to proto, abychom se v tom my Češi dokázali orientovat a věděli, o kom je řeč. Díky překladu dokážete knihu přečíst i na jeden zátah, protože vás nic vyloženě neruší, nemusíte nad některými slovy sáhodlouze přemýšlet, a můžete si prostě užít příběh. A víte co? Na přezdívku "chaluhový mozečku" jsem si už natolik zvykla, že kdykoliv se v textu objeví, musím se prostě usmát. Bez ní by to prostě nebylo ono.


Postřehy a pocity
Artful Doodlers Limited
Percy se opět vrací do Tábora polokrevných a nestačí se divit. Groverovi hrozí, že by mohl ztratit svou licenci pátrače a s takovou se mu už nikdy nepodaří najít ztraceného boha přírody, Pana. Grover je totiž přesvědčený, že by mohl být ukrytý hluboko v Labyrintu. Ano, toho labyrintu, jehož tvůrcem je největší architekt ze všech - Daidalos. Ovšem Labyrint by se mohl stát velice nebezpečným prostředkem k napadení celého tábora. Luke si totiž nedá pokoj, dokud se protivníků nezbaví. Annabeth vyslechne věštbu Orákula a získává tak možnost jít na svou první výpravu, na kterou samozřejmě vezme i své dva kamarády spolu s Tysonem. Musí najít Daidala, aby Lukovi jeho plán nevyšel a taky se pokusit dostat Nica na svou stranu...

Po přečtení tří předchozích dílů jsem byla na ten čtvrtý patřičně natěšená, takže jsem se dala hned do čtení. A zklamaná jsem rozhoně nebyla. Percy se za celou dobu stal mým velkým oblíbencem. Stejně tak mám ráda i Annabeth, Grovera a Tysona. Někdy si připadám, jako bych měla 4 další kamarády, i když jsou jenom knižní. I v tomto díle se setkáme s novými postavami. Některé budete mít rádi, některé už zase tolik ne. Příběh Calypso byl hodně smutný a dojemný... a myslím si, že Rachel ještě v dalším díle sehraje nějakou výraznější roli. Nico ostatně taky.

Hodnocení
Kniha rozhodně stojí za přečtení. Už ani nenacházím slova, kterými bych tenhle kousek popsala. Mám pocit, jako bych ve všech předchozích recenzích vypsala snad úplně všechno. Na poslední pátý díl - Poslední z bohů - se moc těším. Jsem zvědavá, jak to všechno skončí.

Percy a spol
Stejně tak jsem zvědavá, jestli Fragment sáhne po spin-off sérii (alias série, která vychází z již daného knižního vesmíru) Heroes of Olympus. První díl sklidil velký ohlas a vydání druhého se blíží. Nová série má ohlášeno 5 dílů. A pokud bude chtít Fragment své čtenáře opravdu potěšit, mohl by vydat i dvě speciální příručky, které se sérií o Percym souvisí a to The Demigod Files a The Ultimate Guide.

Jak už jsem zmínila výše, první díl se dočkal i svého filmového zpracování, kterého se chopil Chris Columbus, který má na kontě například první a druhý díl Harryho Pottera. Film se sice od knihy mírně liší, ale i přesto se na něj dívá dost dobře. Momentálně se připravuje natáčení dílu druhého a já doufám, že nám ponechají stejné herce, protože pro filmového Percyho mám slabost (je děsně cuuute ^^;). 

Celkové hodnocení? 4 hvězdičky, protože tu pátou si nechávám na velkolepé finále.


Bitvu o Labyrint si můžete objednat na stráncenakladatelství FRAGMENT.


Chtěla bych touto cestou poděkovat nakladatesltví FRAGMENT za poskytnutý recenzní výtisk této knihy.

2 komentáře:

  1. Dnes som dočítala trojku a tohto dielu sa nemôžem dočkať.:) A súhlas, filmový Percy je vážne sladký.:D

    OdpovědětVymazat
  2. ahoj.. krásná knížka.. ale podle všeho mi na obrázku chybí Tyson.. ( na tom kreslenym) není tám žádný kyklop .D
    Jinak zrovna sem začala číst bitvu o labyrint.. sem u kousku kde se ta stonožka (nepamatuju meno) chysta otevrit dvere.. ale asi to neudela :d

    OdpovědětVymazat