PŘESUN KNIŽNÍHO DOUPĚTE NA NOVOU DOMÉNU!!!
Nově mě najdete na mé vlastní originální doméně. Všechen obsah i komentáře byly přesunuty na novou stránku. Jen ještě všechno nešlape a nevypadá tak, jak má. Pište prosím všechny své komentáře na novou stránku. Díky.
KNIŽNÍ DOUPĚ

7. května 2011

Město Ember jako film

Nedávno jsem si jen tak brouzdala netem a narazila na tenhle film. Město Ember je filmovou adaptací stejnojmenné knihy Jeanne DuPrau.

Americká spisovatelka celý život pracovala jako učitelka a redaktorka. K samotnému psaní knih se dostala až po padesátce a dystopická série Kniha města Emberu byly její knižní prvotinou na poli knih pro mládež.


Knihy jsou dohromady čtyři:
#1 Město Ember (The City of Ember)
#2 Vesnice Sparks (The People of Sparks)
#3 The Prophet of Yonwood
#4 The Diamond of Darkhold

V češtině u nás knihy vydává nakladatelství Argo. Prozatím byly vydány první dva díly a další dva by je měly v blízké budoucnosti následovat. 
Posledních dvě stě let je útočištěm lidské rasy podzemní gigantické město Ember. Nyní však stojí na pokraji zániku. Generátor, poskytující jeho obyvatelům energii, která zajišťuje světlo, teplo a vzduch, dosluhuje a začíná selhávat. Obrovské sklady potravin jsou již téměř prázdné a komplikují se i dodávky vody. Klesá morálka přeživších. A nikdo neví, co nastane, až se celé město ocitne v temnotě.

Lina a její kamarád Doon právě dokončili školu a dospěli ke Dni rozřazení: Lina byla přidělena mezi poslíčky a Doon se stal opravářem potrubí. Oba si začínají uvědomovat, že město Ember se blíží k svému zániku. Jediný způsob, jak přežít, je odtud utéct. Jenže kudy a kam? Všude okolo panuje temnota a stavitelé města důmyslně zabezpečili všechny cesty na povrch. Shodou náhod Lina nachází starodávnou schránku s tajemnými dokumenty. Jde o zašifrované pokyny, které popisují cestu ven z města.

Lina a Doon se podle nich vydávají na dobrodružnou výpravu, při které hraje podstatnou roli vyluštění útržků tohoto dávného dokumentu. Ale to je teprve začátek. V cestě jim totiž stojí nejen skryté stopy, šifry a tajenky, ale především mocný, zkorumpovaný a bezohledný starosta Cole, který je ochoten zabránit změnám za každou cenu. Linu a Doona čekají temné časy…

Zdroj: CSFD.cz
Trailer

Promo postery

Pár fotek z filmu
Hlavní hrdinku Linu si ve filmu zahraje Saoirse Ronan, která momentálně získala roli Melanie Stryder ve filmové adaptaci Hostitele, knihy Stephenie Meyer. Saoirse jste mohli vidět ve filmech jako Pokání či Pevné pouto. Další role ztvárnili Bill Murray, Harry Treadaway, Tim Robbins nebo Martin Landau. Scénář k filmu podle knižní předlohy zpracovala Caroline Thompson, která má na kontě scénáře k filmům Tima Burtona jako je Ukradené Vánoce, Střihoruký Edward a Mrtvá nevěsta Tima Burtona.

Knihy jsem nečetla, film jsem dosud neviděla. Nedokážu říct, nakolik je film věrný knižnímu originálu, ani jestli je knižní předloha dobrá. Knihy mají na Goodreads docela vysoká hodnocení a pokud se mi někdy dostanou do rukou, přečtu si je. Další zajímavá dystopie.


Profil na IMDB
Profil na CSFD
Jeanne DuPrau

1 komentář:

  1. Ja som čítala tri diely (u nás už vyšla aj Veštkyňa z Yonwoodu) a bolo to miestami zvláštne... Ale inak fajn, hlavne nápad oceňujem.

    OdpovědětVymazat