PŘESUN KNIŽNÍHO DOUPĚTE NA NOVOU DOMÉNU!!!
Nově mě najdete na mé vlastní originální doméně. Všechen obsah i komentáře byly přesunuty na novou stránku. Jen ještě všechno nešlape a nevypadá tak, jak má. Pište prosím všechny své komentáře na novou stránku. Díky.
KNIŽNÍ DOUPĚ

20. října 2011

RC review: Poslední z bohů

český cover
Autor: Rick Riordan
České datum vydání: 2.9.2011
Knižní série: Percy Jacskon
Díl: pátý
Žánr: fantasy, bohové, mytologické bytosti a příšery
Nakladatel: FRAGMENT
Česká anotace:
Jmenuji se Percy Jackson… Blíží se mé šestnácté narozeniny. V Táboře polokrevných však nechystáme oslavy, nýbrž výpravu do války. A místo blahopřání jsem si vyslechl dávné temné proroctví, které mi všichni tak dlouho tajili. Bitva, která může znamenat konec světa, začne docela nevinně, když mi přistane na kapotě auta bájný kůň Pegas… Ukáže se konečně, kdo stojí na straně dobra a kdo se přidal k vládci temnot? Kdo válku nepřežije a kdo z ní vyjde jako hrdina? Zápas o zachování civilizace začíná!

Hrdinové
Po otevření knihy - a začtení se do příběhu - jsem si uvědomila, jak moc mi Percy Jackson chyběl. Za ty 4 předchozí knihy se z něj stal můj kamarád, kterému jsem neustále fandila a jehož osud jsem bedlivě sledovala.

Hrdinové mě vždycky fascinovali. Hrdinou totiž může být každý znás. Nemusíme mít zrovna otce boha, nemusíme mít nadpřirozené schopnosti, nemusíme být ani ničím zvláštním výjimeční. Stačí, když osobám okolo sebe pomůžeme

Fakta a fikce
Události poslední knihy série se odehrávají chvíli po skončení dílu předchozího. Percy ví, že bude muset učinit rozhodnutí o tom, jestli Olymp padne nebo ne. Kromě toho se schyluje k válce s Kronosem, který se rozhodl, že dá bohům co proto.

A tak se Percy spolu se svými kamarády z Tábora polokrevných pustí do boje za záchranu Olympu i samotného lidstva. Ale jak už to tak ve válkách bývá, ne všichni válku přežijí...Překlad
Na překlad knih o Percym jsem si za tu dobu už docela zvykla a líbí se mi. Přesto se  tu a tam musím pousmát nad názvy kapitol. Myslím, že kdybychom poskládali jenom ty názvy, jeden za druhým, docela bychom se posmáli.

Postřehy a pocity
Přestože mě zrovna první díl série dvakrát neuchvátil a vyprávění mi přišlo až moc jednoduché (aby taky ne, když je cílovou skupinou dětské osazenstvo), postupně jsem se do stylu dostala. Knihy se mi zalíbily natolik, že jsem nechtěla konec. Jenže ten jednou přijít musel.

Ve všech knihách se vyskytuje větší množství postav, což může být pro některé čtenáře otravné, jenže to k tom uprostě patří a časem si člověk zvykne. Ta pestrost dodává knize šmrnc a čtenář si tak může vybrat, kdo bude jeho oblíbenec a komu přát štěstí naopak nebude.

Percy mi prostě přirostl k srdci. Líbí se mi jeho pohled na svět, líbí se mi, jak se chová, líbí se mi, jak je odvážný. Annabeth byla v tomhle díle docela záhadnou skládankou, člověk nevěděl, jak e to vyvrbí. Grover byl vtipný, jako vždy a i ostatní postavy si v ději střihly svou úlohu.

Hodnocení
Rick je skvělý spisovatel, vážně. Je vidět, že se v řeckých bájích a pověstech opravdu vyzná. Dokáže totiž jejich příběhy vyprávět neuvěřitelně lehce a krásně je zakomponovat do celkového vývoje knihy. Mě řecká mytologie vždycky bavila, proto jsem tento aspekt knihy o to víc oceňovala.

Poslední z bohů je úžasným vyvrcholením celé série. V knize se neustále něco děje a vy máte strach, aby se vašim oblíbencům něco nestalo.

Dychtivě očekáváte, jak to nakonec všechno dopadne a když swe ukáže nějaký náznak romantiky, přejete si, aby jí bylo víc. Percy je totiž takové vztahové telátko a jako kluk některé věci prostě nevidí, nebo si je spíš nedokáže pospojovat.

Co říct na konec? Je to úžasná série, která by vám rozhodně neměla uniknout! Dávám jí opravdu zasloužených 5 hvězdiček a jsem moc ráda, že se Rick rozhodl psát spin-off sérii. Jmenuje se Heroes of Olympus a sleduje osudy našich hrdinů, ale i hrdinů dalších. Celkově by mělo jít o 5 knih.

Kromě toho Riordan boduje také s další knižní sérií, The Kane Chronicles, jejíž první díl vyjde u Fragmentu na jaře roku 2012! Nevím jak vy, ale já se už nemůžu dočkat.


Posledního z bohů si můžete objednat na stránce nakladatelství FRAGMENT.

Chtěla bych touto cestou poděkovat nakladatelství FRAGMENT za poskytnutý recenzní výtisk této knihy.

2 komentáře:

  1. Na tuhle knížku se hrozně těším, mám hrozně ráda celou sérii. Nemůžu se dočkat, až to bude dostupné v knihovně.

    OdpovědětVymazat
  2. Mě se celá tahle sério hodně líbila.vSice mi občas vadilo jak Riordan prosazoval Ameriku, hlavně v posledním dílu, a některé nesrovnalosti s originálem bájí, no že si občas něco hodně přidal nebo ubral, ale to už bych moc rýpala :D no prostě hodně povedená serie :D
    Emily

    OdpovědětVymazat