PŘESUN KNIŽNÍHO DOUPĚTE NA NOVOU DOMÉNU!!!
Nově mě najdete na mé vlastní originální doméně. Všechen obsah i komentáře byly přesunuty na novou stránku. Jen ještě všechno nešlape a nevypadá tak, jak má. Pište prosím všechny své komentáře na novou stránku. Díky.
KNIŽNÍ DOUPĚ

31. října 2011

RC review: Procitnutí

český cover
Autor: Lisa McMann
České datum vydání: 7.10.2011
Knižní série: Lovkyně snů
Díl: první
Žánr: paranormálno
Nakladate: FRAGMET
Česká anotace:
Sedmnáctiletou Janie už nebaví, že se stále propadá ostatním lidem do snů, zejména pokud ten, komu se zdají, někam padá, ocitá se na veřejnosti nahý nebo sní o svých erotických tužbách. Janie se nemůže nikomu svěřit - neuvěřili by jí a mysleli by si, že je blázen. A tak žije se svou schopností jako s nechtěným prokletím, které neumí ovládat. Pak se jednou propadne do noční můry, z níž jí ztuhne krev v žilách. Poprvé není v něčí zvrácené duši jen pozorovatelem, ale i účastníkem...
Snění
Každý člověk má sny. Některé jsou veselé, jiné smutné, barevné či hrůzostrašné. Některé si pamatujeme, většinu z nich ale zapomínáme. Ve spánku se náš mozek vypořádává s věcmi, které za dne nejsme schopní vyřešit. Anebo je řešit nechceme a máme z nich strah.

Sněním se zabývalo hned několik psychologů, vědců - vlastně se jím zabývají doposud. Každý by chtěl vědět, co se tomu druhému v hlavě odehrává. A na tuhletu notu vsadila Lisa, jejíž kniha mezi ostatními vyniká svou odlišností. Řeknu vám to hned na začátku: na knihu musíte mít tu správnou náladu. Anebo vás prostě musí dostatečně zajímat, abyste ji pochopili a užili si ji tak, jak ji autorka zamýšlela.

Fakta a fikce
Zkuste si představit, že se propadáte lidem do snů. Myslíte, že je to super? Ani náhodou. Janie to totiž nemůže nijak ovládat a tak se ocitá v nejrůznějších nočních můrách lidí, kteří v její blízkosti usnou. Nemůže se z nich dostat ven a prožívá všechny hrůzy spolu se snícími.

Kromě toho to Janie v životě nemá vůbec jednoduché. Její matka jí matkou zrovna není, žije z ruky do úst a moc kamarádů nemá. Ale jak už to tak bývá, všechno se může nějak změnit... Jen se Janie musí naučit se své schopnosti postavit a začít ji ovládat.

Překlad
Český překlad byl správně syrový. Některé výrazy, hlavně ty týkající se sexu, byly dosti úderné a na nic si nehrály. Přepdokládám, že přesně takový je i originál, takže bod za udržení originality.

Postřehy a pocity
Ve většině recenzí se dozvíte, že je kniha psaná formou deníkových zápisů. To není až tak úplně pravda, protože Janie si rozhodně nic z toho nezapisuje. My jenom máme možnost sledovat její život formou kratších útržků z několika let, z různých dnů, v různou dobu. Příběh je psán v přítomném čase a ze začátku trvá, než si čtenář na styl psaní zvykne a ne každému to může vyhovovat.

Janie jsem pořádně litovala. Neměla to chuděrka lehké a vlastně to nemá lehké pořád. Probíjí se životem, jak nejlépe umí a samozřejmě, že má své sny. Ale ne takové, které se vám sní v noci. Chce se dostat na vysokou školu, chce mít přátele a chtěla by jednou zažít i lásku. Svým rozumným postojem k životu mi přirostla k srdci a já jí držela palce.

Cabel je zvláštní hrdina, kterého jsem si oblíbila. Byl správně - normálně - tajemný. Člověk nevěděl, co si o něm má myslet. Taky si toho užil hodně a díky tomu, co dělal, v mých očích stoupnul. Jediný problém jsem měla s jeho jménem. Vždycky jsem si ho přečetla jako Kabel a to mě trochu rozesmívalo.

Hodnocení
Musím říct, že jde po dlouhé době o knihu, ze které jsem opravdu nadšená. Je to hlavně díky tomu, že je naprosto odlišná od toho kvanta podobných knih. Je docela krátká, neuvidíte v ní příliš dlouhá souvětí, příliš zapeklité myšlenky, jde prostě o jednoduchost. Kniha je vyloženě syrová. A to se mi moc líbí.

Tahle její syrovost dodává příběhu punc děsivé reálnosti. Lidem se dějí zlé věci a ne všichni se s nimi dokážou vyrovnat. A postavy? Janie a Cabel jsou dvě ztracené existence, které si chtějí vydobýt své místo na slunci. Mají na něj právo. Jejich vztah je docela komplikovaný a ne vždycky víte, co si myslet. To bylo pěkně mučivé, ale vývoj se mi opravdu zalíbil. Bylo to něco jiného.

Knize dávám 5 hvězdiček, protože mě svým obsahem uhranula. Ne každému ale sedne a ne každý v ní uvidí to, co já. Doufám, že na pokračování nebudu dlouho čekat.Lovkyni snů: Procitnutí si můžete objednat na stránce nakladatelství FRAGMENT.

Chtěla bych touto cestou poděkovat nakladatelství FRAGMENT za poskytnutý recenzní výtisk této knihy.


7 komentářů:

 1. Vyzerá to dobre, no to meno robí problém aj mne :D :D nedarí sa mi presvedčiť samú seba aby som to čítala "kejbl" ako by sa to asi malo čítať... automaticky tam vždy vidím Kabel a je to dosť rozptyľujúce :D
  Zbožňujem tvoje recenzie... vždy sú super napísané a vidno, že píšeš presne to čo si myslíš a nesnažíš sa nikomu mazať med okolo pusy :)

  OdpovědětVymazat
 2. knížečku jsem dočetl o víkendu, a velmi se mi zalíbila.. Ze začátku jsem si nemohla zvyknout že je to psané podle času, ale po chvíli jsem se do toho dostala, a byla to pěkný pčíběh. Už se nemůžu dočkat dalčího pokračovaní. Máš super blok na který se ráda chodím dívat, jen tak dál :-) jseš fakt super

  OdpovědětVymazat
 3. Máš úžasnou recenzi :)) Knihu jsem nedávno taky četla, strašně se mi líbila. S tím Cabelem máš pravdu :D Taky s tím mám menší problém :))

  OdpovědětVymazat
 4. uplne mimo misu...ale kde beres ak krasny romanticky fotky? Uz kolikrat sem si toho vsimla...

  OdpovědětVymazat
 5. Děkuju za pochvaly recenze, potěšilo mě to :)

  Anonymní: Obrázky beru buď z http://weheartit.com/ nebo z http://tumblr.com

  OdpovědětVymazat
 6. Díky této recenze jsem si ji přečetla.. a musím říct, že ze začátku mě nijak nezaujala.. ale pak?! byl velký zlom a opravdu jsem ji "hltala". Teď, když jsem ji dočetla už se prostě nemůžu dočkat dalšího dílu, a tak jsem se rozhodla, že si ho přečtu v angličtině. Tak doufám, že to zvládnu :D Bude to má druhá knížka v angličtině - první byla divergent, kterou jsem si koupila - taky díky tvé recenzi.. Opravdu, máš naprosto skvělou stránku! Máš stejný vkus jako já a to je právě super, že mi vybíráš knížky :D Děkuji!!!

  OdpovědětVymazat