PŘESUN KNIŽNÍHO DOUPĚTE NA NOVOU DOMÉNU!!!
Nově mě najdete na mé vlastní originální doméně. Všechen obsah i komentáře byly přesunuty na novou stránku. Jen ještě všechno nešlape a nevypadá tak, jak má. Pište prosím všechny své komentáře na novou stránku. Díky.
KNIŽNÍ DOUPĚ

31. března 2011

OŽ Teaser Tour (14)

Na řadě je sedmá zodpovězená otázká od Lu.Lusy!

Která pasáž knihy tě vždycky chytne za srdce?

"Takových pasáží je víc než dost. Myslím, že v knize je dost relativně emotivních částí, ať už přijde na něčí nehezkou minulost nebo vztah Gaba a Alex. Zbožňuju okamžiky, kdy se jí Gabe snaží dostat pod kůži a nevzdává se, ani když ho od sebe odhání, protože ví, že ona je pro něj ta pravá. 

Co se týká těchto dvou, miluju jejich společné úseky v 13. kapitole, protože z mého pohledu je pro ně tak nějak přelomová. Ale část, která je pro mě osobně absolutně nejdojemnější, je prakticky až v samém závěru knihy a vystupuje v ní Matt. Je to jedna z mála chvílí, kdy nám dovolí nakouknout za jeho obrany a má tzv. srdce na dlani. Až mi bylo skoro líto mu ho zlomit.:D Víc neprozradím. Až si ji přečtete, určitě ji poznáte a pochopíte."


~ ... ~

Pokud nevíte, o co jde, podívejte se sem. Příští čtvrtek se těště na další otázku a odpověď. Můžete se podívat i na RC recenzi na Odstíny života!

Stay tuned!


 

30. března 2011

RC review: Mrazení

český cover
Autor: Maggie Stiefvater
České datum vydání: 2010
Knižní série: Vlci z Mercy Falls
Díl: první
Žánr: vlci
Nakladatel: Argo
Česká anotace:
Romance mezi vlkodlaky. Něžný milostný příběh prodchnutý působivou melancholií a tragikou.

V lesích kolem amerického městečka Mercy Falls u kanadských hranic žijí vlci. Jednoho dne stáhnou z houpačky u nedalekého domu malou Grace. Pokoušou ji, ale vlk se žlutýma očima ji odtáhne do bezpečí. Od té doby dívku vlci fascinují, zvlášť její zachránce. Když o několik let později vlci napadnou Graceina spolužáka, chlapi z městečka vezmou pušky a uspořádají na ně hon. Ještě ten večer najde Grace na verandě svého domu postřeleného chlapce se žlutýma očima. Je to její vlk.

Sam žije dva životy. Zimy tráví ve vlčí kůži se svou smečkou, v létě je na pár měsíců člověkem, než ho mráz promění zpátky ve vlka. Každý rok je však doba, po kterou může být člověkem, kratší. Sam ví, že přijde rok, kdy už na sebe lidskou podobu nevezme. Jenže ani on ani Grace se s tím nechtějí smířit, ne teď, když se konečně setkali. Jenže zima se blíží a Sam musí bojovat, aby neztratil sám sebe a taky Grace. Protože tentokrát už to bude navždy.
Vlci jsou v kurzu
Maggie si přála napsat srdcervoucí knihu, která by v lidech vyvolala pořádné emoce. Původně měla napsat jen krátký příběh, který by upoutal na její knižní prvotinu Lament... ale z přemýšlení nad vlkodlačí povídkou se vyklubalo přemýšlení nad celou knihou. Ve snu si utřídila myšlenky o zimě, vlcích, dívce s tajemstvím... a BUM! Příběh byl na světě. Prvním dílem série Maggie vzbudila vlčí šílenství!

Fakta a fikce
Když byla Grace malá, stáhli jí v zimě vlci z houpačky a odtáhli jí do lesa. Proč? Aby se najedli. Vypadalo to, že nepřežije, ale jednomu z nich se jí zželelo a zabít jí nenechal. Odvedl ji celou od krve zpátky domů a později ji vždy z bezpečí lesa pozoroval. Sledoval, jak se z děvčátka postupně stává dívka a toužil být člověkem.


Pokaždé, když se objeví první mrazíky, se z obyčejně vypadajících lidí stávají vlci. A pokaždé, když přijde první pořádné oteplení, mění se zase zpátky do lidské podoby. Tam a zase zpátky. Až už se jednou do lidské podoby nikdy nepromění a zůstanou vlky na věky.

Maggiin pohled na vlkodlačí tématiku je rozhodně zajímavý. Většinou slýcháváme o lidech, kteří se mění ve vlkodlaky díky úplňku. Anebo tu pak máme extrémní, sexy, vlkodlaky, kterým vybuchuje oblečení, když se ven dere jejich namakaná hruď. Tady se člověk infikovaný vlčím virem mění ve vlka v momentě, kdy se výrazněji ochladí.

Překlad
Knihu v originále neznám, ale český překlad zaslouží velkou pochvalu. Celý příběh se četl velice dobře. Bylo to dramatické tam, kde to být dramatické mělo. Bylo to romantické tam, kde to romantické být mělo. A přeložené básně a písně byly moc hezké.

Postřehy a pocity
Hrdinkou příběhu je Grace, která je vlky od onoho incidentu téměř posedlá. Respektive... zajímá se hlavně o jednoho jediného vlka. Toho, který jí kdysi zachránil život a který se každou zimu vracel a pozoroval ji. A ona pozorovala jeho. Jenže teď mu hrozí nebezpečí, protože se do lesa vydali lovci, kteří chtějí vlky zahnat, zranit a zabít, aby se už neodvážili zaútočit na obyvatele města.

Mužským hrdinou je Sam. To on Grace tenkrát zachránil život. Od té chvíle na ni v zimě dává pozor a v létě ji pozoruje ve své lidské podobě jen z dálky. Cítí, že tohle je jeho poslední rok jako člověk a bojí se, že už navždy zůstane vlkem. Ale když ho postřelí, podaří se mu změnit se zpátky a dorazit ke Grace. Tehdy začnou odtikávat hodiny omezeného času, který spolu můžou oba strávit.

Pro mě je pravým hrdinou celé knihy Sam, kterého jsem si opravdu oblíbila. Chudák kluk neměl zrovna hezký osud. To, co mu provedli jeho vlastní rodiče, byl pro mě jeden z nejsilnějších momentů celé knihy. Jeho utrpení bylo mým utrpením. Jeho myšlenky a strach byly naprosto reálné a mě ho bylo místy neskutečně líto. On si to, čím se stal, nevybral... ale smířit se s tím musel. Přesto stále toužil po tom, co věděl, že nikdy mít nebude. Moc se mi líbil způsob, jakým uvažoval a mluvil o Grace. Je zábavný, je milý, je hodný. Není to žádný přehnaný tvrďák, je prostě jiný... a to se mi na něm líbí ze všeho nejvíc.

Grace mi k srdci zrovna dvakrát nepřirostla. Už proto, že nechápu tu její fascinaci vlky. Každý normální člověk by s nimi po tak hrůzném zážitku nechtěl nic mít. To ona ne. Ona je vyhledává. A ještě se do jednoho z nich ve vlčí podobě zamiluje (prý) mnohem dřív než vůbec ví, že je člověk. Tohle je, prosím pěkně, hodně divné. Musím ale přiznat, že pokud šlo o Sama, chovala se výborně a rvala se o něj. Bod pro ni.

Hodnocení
Příběh je střídavě vyprávěn z pohledů obou hlavních hrdinů. Vy se tak dostanete do jejich hlav a vnímáte všechno okolo stejně jako oni. Ze začátku knihy jsem byla velice příjemně překvapená a líbilo se mi, jakým stylem je děj psán. Jenže prostřední část úplně ztratila to, co v sobě měla na začátku. Ke konci se to zase zlepšilo a bylo to vážně dobré.

Chápu, proč se kniha stala bestsellerem a proč ji tolik lidí má rádo, mě ale Maggie zase tak úplně nepřesvědčila a kdyby ta prostřední část byla lepší, vysloužila by si víc hvězdiček. Takhle ode mě dostává 3 hvězdičky a já jsem zvědavá na pokračování.

Investice do knihy se vyplatí už jenom proto, že obálka a samotné provedení knihy je vážně moc hezké. Nemám v knihovničce moc bílých knih s pastelovým hřbetem. Velký palec nahoru za to, že Argo ponechalo původní obálku, protože vybočuje mezi podobnými knihami z řady.

Nedávno Unique Features koupilo práva na sepsání scénáře a až bude hotový, postoupí ho k posouzení Warner Bros. Na scénáři budou spolupracovat Bob Shaye a Michael Lynne, kteří mají na kontě Pána prstenů a Bladea. Máme se na co těšit.Na Mrazení se můžete podívat na oficiálních stránkách Arga a knihu si můžete objednat na Kosmas.cz

Chtěla bych touto cestou poděkovat Argu za poskytnutý recenzní výtisk této knihy.

Waiting on Wednesday (13)

Týdenní meme, které pořádá Breaking the Spine.Cílem je vybrat si vždycky jednu knihu, kterou si chcete přečíst. Pro tuto středu vybírám:

Les rukou a zubů
Carrie Ryan

Mary žije v uzavřené vesnici. Její svět se řídí prostými zákonitostmi: musí poslouchat pravidla církevního Sesterstva, nesmí se přibližovat k plotu, za kterým - v Lese zubů a rukou - žijí Nezasvěcení, kteří svým kousnutím promění člověka v chodící mrtvolu. Když Sesterstvo rozhodne, že se provdá za muže, kterého jí určili, Mary musí poslechnout, přestože se zamilovala do zraněného Travise. Pak ale Nezasvěcení proniknou do vesnice, a Mary v nastalém zmatku prchá společně s Travisem, svým snoubencem Harrym, kamarádkou Cass i bratrem Jedem a jeho ženou dál do zapovězeného lesa. Touží dostat se k vysněnému oceánu, dál za les a Nezasvěcené, do světa, který tam venku přece musí někde být.
Vydání knihy se posunulo na 6.4.2011 a trošku se nám pozměnila obálka. Na tuhle knihu jsem hodně zvědavá. Doufám, že mě příjemně překvapí. Nedávno v Americe vyšel třetí díl série a říká se, že filmová práva na ten první byla prodána a pracuje se na scénáři. Máme se na co těšit.

29. března 2011

RC review: Krásní mrtví - Jonas

český cover
Autor: Eden Maguire
České datum vydání: 15.3.2011
Knižní série: Krásní mrtví
Díl: první
Žánr: paranormální jev, zombie
Nakladatel: Fragment
Česká anotace:
Nejsou živí. Nejsou mrtví. Něco mezi tím. V průběhu jednoho roku zemřou za podivných okolností čtyři mladí, krásní lidé, studenti ellertonské střední školy. Jonas, Arizona, Summer a - Phoenix. Ta poslední smrt zasáhne Darinu nejvíc. Byl to její kluk, její veliká, největší láska… Je její setkání s Krásnými mrtvými skutečné? Co znamenají ta andělská křídla, která vidí, slyší a která nakonec sama dostává? Jonas zemřel jako první, zabil se na motorce. Ale je tolik nezodpovězených otázek… Odhalí Darina včas temná tajemství tajemství, aby tak vykoupila duše Krásných mrtvých?
Knižní prvotina
Série Krásní mrtví jsou autorčinou prvotinou, která sklidila docela velký úspěch. Eden střídavě žije ve Velké Británii a Spojených státech, má ráda nadpřirozeno a toulky přírodou. O sérii jsem slyšela kdysi dávno a nepříkládala jsem jí velkou pozornost. Až teď, když vyšla i u nás, jsem po ní sáhla.

Fakta a fikce
Upřímně, podle obálky a podle anotace jsem si myslela, že půjde o andělskou tématiku. Ani náhodou. Setkáváme se totiž se zombíky. Ale ne tak úplně s normálními zombíky, ale s Krásnými mrtvými. Mrtvými, kteří byli jaksi "vyvoláni" zpět, aby přišli na to, jak a proč vůbec zemřeli, aby se mohli posunout dál. Ale mají na to pouhý rok. Pokud se jim to nepodaří, nebudou mít už žádnou další možnost. Tihle zombíci ale vypadají jako za živa, jen jsou možná bledší a krásnější než před smrtí. A nesou na sobě vyobrazení malých andělských křídel.

Nečetla jsem moc knih, kde by hráli hlavní roli zombíci, takže tohle celé mi místy připadalo takové... hodně zvláštní. Nemohla jsem se s některými věcmi popasovat a celé to mytologické pozadí mi přišlo jako uplácané na koleni.

Překlad
Knihu jsem v originále nečetla, proto neposoudím, nakolik se blíží originálu. Překlad nebyl špatný, hodně hovorový jazyk, kterému dnešní mládež porozumí, jen mi některá slova a slovní spojení utkvěla v hlavě proto, že se mi nezdála.

Postřehy a pocity
Šestnáctiletá Darina je hlavní hrdinkou, která se vzpamatovává ze smrti svého přítele Phoenixe. Toho před pár dny zabili při rvačce. Příběh začíná docela akčně, bez zbytečného úvodu a vysvětlování rovnou hupsenete do chvíle, kdy Darina narazí na Krásné mrtvé na místě, o němž nikdo moc neví a kam téměř nikdo nechodí.

Sledujete, jak se na ní veškerý smutek ze ztráty milovaného člověka podepsal. Takže je pochopitelně jasné, že když na naše mrtvé narazí, je šťastná jako ta blecha a ani pořádně neuvažuje o tom a tamtom. Hlavní pro ní je, že může být zase s Phoenixem, i když jen na chvíli a jen po slibu, že o Krásných mrtvých nikomu neřekne...

Kromě Phoenixe narazí i na 3 další mrtvé mladistvé, kteří o svůj život přišli v průběhu tohoto roku a stejně jako její mrtvý přítel se vrátili zpět, aby vyřešili okolnosti své smrti. Tak se seznamujeme s Jonasem (vyboural se na motorce), Arizonou (utopila se) a Summer (zastřelili ji v obchoďáku)... jo a Hunterem, jejich vrchním kápem, co je má pod palcem.

První díl série se zaměřuje právě na smrt Jonase. Na pátrání po tom, co se ve skutečnosti stalo. Jonasovi totiž hodně rychle odtikává čas a když nezjistí, jak vlastně zemřel, už nebude mít jinou šanci.

Hodnocení
Začátek mě upřímně dost zaskočil. Nejsem zvyklá na to, že skočím rovnýma nohama do akce, aniž bych pořádně věděla, o co jde. Jak bych celou knihu shrnula? Bylo to hodně jiné. Bylo to natolik jiné, že jsem po dočtení prostě nevěděla, jak knihu celkově ohodnotit. Celý vztah Dariny a Phoenixe byl až moc... emotivní... Být až takhle zamilovaný do osoby, se kterou člověk chodí jen dva měsíce a až takhle strašně prožívat jeho odchod? A pak to její na hlavu postavené chování ohledně toho, že je Phoenix "naživu"? Jediné, na co jsem při čtení jejich společných chvilek mohla myslet bylo: Holka, s tebou vážně není něco v pořádku. Vždyť je mrtvý, jak se s ním můžeš líbat a být z něho celá pryč, když už se ti ze záhrobí prostě nikdy nevrátí? Proč si takhle ubližuješ? Prober se už! 

Musím ale přiznat, že na to, jak byla Darina místy naprosto nepochopitelná, se dokázala sebrat natolik, aby vůbec vyřešila celý ten "detektivní" příběh v pozadí. Zajímavé je, že po celou dobu knihy až tak úplně netušíte, co se vlastně tehdy stalo... i když máte nějaký názor, až do posledního momentu to nemáte jisté. 

Řekla bych, že kniha určená spíše nenáročných čtenářům. Stylem psaní bych ji spíše doporučovala mladšímu publiku. Fanoušci knižních Upířích deníků si rozhodně přijdou na své.

Celkově knize po zvážení všeho možného i nemožného dávám 2 hvězdičky.
Krásné mrtvé si můžete objednat na stránce Fragmentu.

Chtěla bych touto cestou poděkovat Fragmentu za poskytnutý recenzní výtisk této knihy.

Teaser Tuesday (12)

Toto týdenní meme pořádá Should Be Reading.

O co jde:
  • Popadni knihu, kterou momentálně čteš.
  • Otevři ji na náhodné stránce.
  • Napiš 2 teaserové věty odkudkoliv z oné stránky.
  • NEZAHRNUJ DO TOHO SPOILERY!!! (Ujisti se, že to, co píšeš, toho z knihy neukazuje příliš moc. Nechceš přece zničit překvapení ostatním!)
  • Sdílej taky název knihy a autora, aby si mohli ostatní TT účastníci tuhle knihu přidat do své "to-read" záložky.

Váhání
Maggie Stiefvater
Člověk by nevěřil, jak teplá může být nula po dvou měsících dvojciferných mrazů.

...

To vědomí mě vzrušovalo i bolelo.

28. března 2011

Jak začít číst knihy v cizím jazyce

Říkala jsem si, že si založím rubriku, do které sepíšu nějaké návody na toto a tamto... a vůbec na věci, na které se mě ptáte a které vás zajímají. První článek (aka návod) se bude týkat toho, jak na knihu v cizím jazyce.

Jak začít číst knihy v cizím jazyce

1. Základy cizího jazyka
Nemůžete začít číst knihu v cizím jazyce, když nemáte ani ponětí o nějakých základních pravidlech. Takže nejdřív se nějaký cizí jazyk alespoň trochu naučte a pak můžete zkoušet číst i jiné knihy než jenom ty výukové.

2. Chuť a odhodlání
Pokud chcete začít číst v jiném jazyce než je váš rodný, musíte mít v prvé řadě chuť to vůbec zkusit. Když vás do toho někdo nebo něco nutí, není to prostě ono. Mnohem víc vás celé čtení knihy bude bavit, když to budete dělat proto, že sami chcete. A nesmíte to vzdávat.

Je samozřejmé, že vám to ze začátku možná vůbec nepůjde tak, jak jste si představovali. Nevzdávejte to! Žádný učený z nebe nespadl a jenom tím, že budete četbu trénovat a trénovat, docílíte toho, že budete možná během půl roku schopni přečíst celou knihu bez vážnějších problémů a zádrhelů.

3. Začínáme
Vyberte si knihu s lehčí angličtinou. Sáhněte po knize, která vás obsahově zajímá a kterou si prostě chcete přečíst. Na co přelouskávat knihu, do níž byste se jinak ani nepustili?

Když si totiž vyberete to, co vás zajímá, půjde vám čtení snadněji, protože se budete prostě chtít dozvědět, jak to celé dopadne. Tahle touha vás bude vnitřně popohánět k tomu, abyste knihu dočetli.

4. Čteme
Každý čteme jinak rychle, každý máme jinou schopnost soustředění se, každý máme jiné množství času pro knihu. Najděte a vyberte si místo, kde se budete s knihou cítit dobře. Začněte číst. Nezapomínejte, že není důležité rozumět všem slovům. Důležité je porozumět obsahu.

Klidně si i jednu větu, odstavec, stránku, přečtěte několikrát, když vám to víc pomůže pochopit význam. Nerozumíte nějakému slovu? Vyhledejte si ho ve slovníku, na internetu v překladači... napište si klidně slovo na papír a k němu přidejte další a další... sepište si i celý sloupec neznámých slovíček. Čtením si obohacujete slovní zásobu.

5. Trénování cizího jazyka - v tomto případě angličtiny
Musíte být připraveni na to, že čtení nepůjde jako mávnutím proutku. Půjde to ztěžka. Nebudete plno věcem a slovním obratům rozumět. To je normální.

Víte, co jsem dělávala v začátcích já? Četla jsem mangu. Manga je japonský komix (doufám, že mi všichni otaku odpustí, protože jsem laik). Většina přeložené mangy je v angličtině. Na téhle angličtině se dokážete naučit jednoduché slovní obraty, významy. Když něco nepochopíte z textu, máte tam obrázek. Když vás manga nezaujme, zkuste seriály v originálním znění s titulky. Mluvená angličtina sice zní jinak než ji vidíte napsanou na papíře, ale spolu s přeloženým textem pod obrazem zase pochytíte více věcí. Málokterý český dabing (a že je český dabing opravdu dobrý) se totiž dokáže přesně trefit do vkusu či podobnosti hlasu postavy. Nejradši mám filmy v originálním znění. Nebo hudba! Poslouchejte písničky, zpívejte si, najděte si text, přeložte si ho a snažte se jej pochopit. Tady všude můžete slova pochytit.

Snad vám tenhle můj návod v něčem pomohl a třeba vám i dodal odvahu k tomu, abyste začali číst v cizím jazyce. 
Pokud angličtině neholdujete, můžete zkusit jiný jazyk, je jich hodně. 
Nebojte se a zkuste to! Třeba vás překvapí, jak vám to půjde dobře.
Přeju hodiny a hodiny příjemného čtení.OŽ Teaser Tour (13)

Máme tu sedmou teaserovou větu knihy Odstíny života je tady!
"Chlape, jsi v háji."


Pokud jste tu poprvé a nevíte, o čem je řeč, podívejte se sem. Jak už je zvykem, přinesu vám ve čtvrtek již sedmou zodpovězenou otázku! Podívejte se i na mou recenzi na Odstíny života.

Zůstávejte na drátě!


27. března 2011

Where I Belong

originální cover
Autor: Gwendolyn Heasley
Originální název: Where I Belong
Žánr: dívčí román

Anotace na Goodreads: Život Corrinne Corcoran na Manhattanu si jede přesně ve svých kolejích - do chvíle, kdy jí její otec oznámí, že byl propuštěn a odvlekne ji do Broken Spoke, v Texasu, aby žila u svých prarodičů. Ponechána osudu na veřejné škole a přinucena k brigádě, kde kydá hnůj, je Corrinne pevně rozhodnutá vrátit se zpátky do svého úžasného života, který žila předtím. Ale i když se s nechutí přizpůsobuje - najde si nové přátele a zároveň i nějakou tu lásku - uvědomí si tahle holka z města, že život bez kreditních karet a a nákupní horečky, nemusí být zase tak strašný...

Nakladatel: Harper Teen (EN verze)
Počet stran: 292 (EN verze)
Vazba: Brožovaná (EN verze)
Vydání v USA: 8.2.2011
Vydání v ČR: nevyšlo

Moje hodnocení:Moje hodnocení obálky:Promo ke knize

Datum četby: 1 den, březen 2011, v angličtině

Reakce bezprostředně po dočtení knihy: Co je to sakra za jméno - Bubby? Při každé zmínce se mi vybavila Huba Buba o.O

Oficiální stránky knihy a autora


Můj názor (obsahuje spoilery):
Tuhle knihu jsem si koupila jen kvůli obálce, příběh pro mě byl tak trochu vedlejší. Ani popravdě pořádně nevím, co bych k obsahu měla napsat. Jde o jednu z knih, kterou přečtete za jedno odpoledne, nemusíte u ní zase až tak přemýšlet, dopředu tušíte, co se asi tak bude dít, moc vás nepřekvapí a po přečtení budete mít dobrý pocit.

Corrinne je zvyklá na určitou životní úroveň a když její otec díky ekonomické krizi přijde o své úspory a investice, musí opustit krásný New York a odstěhovat se do Broken Spoke ve státě Texas. Města, ve kterém se narodila a vyrostla její matka. Spolu s mladším bratrem má bydlet u prarodičů, které všeho všudy za celý život viděla snad jen dvakrát. Dokážete si určitě představit, jak strašně nadšená Corrine je.

I přes nevoli odjede do Broken Spoke, ale v hlavě už kuje pikle na to, jak se odsud co nejdříve dostat. Jejím snem je totiž jít na prestižní školu Kent. Celý život se pořádně učila, navazovala jenom ty správné styky, nosila jen to správné oblečení a teď, když ji na školu přijali, se musí odstěhovat. Takže je jasné, že to nehodlá nechat jen tak a v novém místě bydliště rozhodně nemíní navazovat žádné přátelské styky. Jenže i když se odmítá přizpůsobit, nakonec si na nový způsob života zvykne... a začne svět vidět jinak.

Je to typická kniha o rozmazlené holce z velkoměsta, která se dostane do bohem zapomenutého místa, kde mají obyvatele naprosto jiné priority a je jim srdečně jedno, co Gucci vymyslel nového. V průběhu knihy sledujeme, jak se i hrdinčnin pohled na svět začíná pomalu měnit, i když některé věci si ani nechce uvědomovat a sveřepě se drží své uměle vytvořené představy. Zajímavé na knize je, že není ani tak romanticky laděná, jako spíše vztahově laděná. Probírají se zde více rodinné vztahy a důvody toho, proč její matka vlastně odešla z domu a nějak ani neudržovala se svými rodiči kontakt.

Abych pravdu řekla, je to místy hodně podivné (například důvody její matky, které tam v podstatě ani nejsou vysvětlené... takže tam máme jen velkou díru a myslete si, co chcete), na druhou stranu je příjemné sledovat například Bubbyho, jak po Corrine svým způsobem "jede", ale ta ho prostě nechce.

Je to taková knižní oddychovka, která ani neurazí, ani výrazně nenadchne. Je prostě fajn, proto 3 hvězdičky. Pokud si budete chtít přečíst něco o Texasu a jak to tam chodí, určitě po knize sáhněte. Já osobně jsem Texasem "posedlá". Je tam sice neuvěřitelné teplo a parno jako v peci, ale kdo by nepokukoval po nějakém sexy zadku drsného kovboje...


Posuď knihu podle obalu (15)

Název knihy: The Pledge
Autor: Kimberly Derting
Datum vydání: 15.11.2011

Anotace na Goodreads: Slova jsou nejnebezpečnější zbraní ze všech.

V násilnické zemi Ludania jsou společenské třídy jasně rozděleny jazykem, kterým hovoří. I ten nejmenší přestupek, jako pohled do očí členům vyšší třídy zatímco mluví svým rodným jazykem, má za následek okamžitou popravu. Sedmnáctiletá Charlaina byla vždy schopna porozumět jazykům všech tříd a celý život se snaží skrýt své tajemství. Jediné místo, kde může být sama sebou, jsou drogová doupata podzemních klubů, kam lidé chodí setřást tíživá pravidla světa, v němž žijí. A právě tady potká přitažlivého a záhadného Maxe, který mluví jazykem, jaký nikdy dříve neslyšela... a její tajemství je málem prozrazeno.

Charlie to k Maxovi intenzivně táhne, i když nemá představu o tom, ke které třídě vůbec patří. Když se začne blížit krize a násilí se stupňuje, je více než jasné, že Charlie je klíčem k něčemu mnohem většímu: je jedinou šancí země na osvobození od strašlivé síly srmtícího režimu.
Můj názor: V poslední době se s dystopiemi doslova roztrhl pytel. S největší pravděpodobností za to může obrovský úspěch Hunger Games od Suzanne Collins a teď se do nich pouští mnohem víc autorů. Od Kimberly mám velice ráda sérii The Body Finder. Před nedávnem ohlásila, že se chystá vydat svou vlastní dystopickou sérii. Námětově zní hodně dobře, počkáme si na samotné provedení. Na obálce se mi líbí, že je dost jednoduchá a hodně toho slibuje. Člověk si klade otázku, proč je modelka v černém a proč má přes hlavu šátek. Líbí se mi, že i samotné písmo je jednoduché. No, nechme se překvapit, co se z toho vyklube.Pokud vás toto mé meme zajímá a chtěli byste se přidat, podívejte se na informace a přidejte svůj link na příspěvek tady pomocí tohoto formuláře.26. března 2011

Zlodeji labutí (Elizabeth Kostova) by NoBoDy

Autor: Elizabeth Kostovová
Názov: Zlodeji labutí
Originálny názov: The Swan Thieves
Jazyk: slovenský
Rok vydania: 2010, Ikar
Počet strán: 456

Oficiálna anotácia:
Slávny maliar Robert Oliver zaútočí na obraz vo washingtonskej Národnej galérii výtvarného umenia. Čo podnietilo umelca k tomu, aby sa pokúsil zničiť to, čo pokladá za najcennejšie? Jeho jediné vysvetlenie znie: „Urobil som to pre ňu.“ Psychiater Andrew Marlow, známy tým, že „sa pri ňom rozhovorí aj kameň“, sa pri Oliverovi ocitá v slepej uličke. V úsilí pochopiť tajomstvo mučiace geniálneho umelca sa pustí do pátrania, pri ktorom preniká nielen do života žien, čo mali k Oliverovi najbližšie, ale odhalí aj dramatický príbeh lásky a umeleckej sebarealizácie, ktorý sa odohral v období francúzskeho impresionizmu.


Pár slov k obsahu:
Prečo by umelec ničil umelecké dielo? Závisť? Nie, veď maľby Roberta Olivera boli oveľa lepšie ako tá, ktorú chcel prebodnúť nožom. Šialenstvo? Nie, veď potom by sa nezameral len na jedinú maľbu, zdevastoval by všetko naokolo. Hoci mal Oliver jasný cieľ, jeho vysvetlenie, že to urobil pre ňu, nevnáša do osvetlenia tohto prípadu žiadnu pozitívnu stopu a keď sa po pár vetách prehodených so psychiatrom Marlowom nadobro odmlčí na dobu 12 mesiacov, zdá sa, že záhada zostane nevyriešená.

Treba však podotknúť, že i doktor Marlow sa venuje maľovaniu, dokonca Oliver je najneobvyklejší pacient akého kedy mal, a preto je pochopiteľné, že poruší všetky možné lekárske pravidlá, len aby prišiel celému prípadu na koreň. A práve tu sa začínajú rozvíjať tri rôzne príbehy, tri vrstvy a časové obdobia, ktoré sa navzájom preplietajú a dopĺňajú. Psychiater Marlow postupne skladá kúsky Oliverovho života pomocou jeho bývalej ženy a milenky, a zároveň cestuje do minulosti prostredníctvom listov z 19. storočia. Táto korešpondencia prebiehala medzi impresionistickou maliarkou Béatrice de Clérval a strýkom jej manžela (tiež maliarom) Olivierom Vignotom. A tretiu dejovú líniu tvorí samotné bádanie Marlowa, jeho úvahy a v neposlednom rade i jeho vlastný život (hlavne ten ľúbostný).


Forma:
Autorka v značnej miere využíva opisný slohový postup, nepreháňam, ak poviem, že dve tretiny celej knihy tvoria opisy a charakteristiky či už samotných postáv, ich konania, prostredia, v ktorom žijú alebo doň práve vkročili a v prvom rade sú to samozrejme opisy malieb, skíc, náčrtov a samotného procesu maľovania. Detail za detailom, človek pri čítaní takmer vidí pred sebou vznikajúce maľbu a cíti zmes vôní okrovej, modrej či bielej farby.


Môj názor:
Dej románu je značne spomalený spomenutými opisnými zložkami, na ktoré, uznávam, sa dosť ťažko zvyká, dokonca si myslím, že mnohí knihu po pár stranách odložia so slovami, že sa nedá čítať, že je nudná, nezaujímavá a nič sa v nej nedeje. Priznávam, i mňa zo začiatku nudila, no po 50-tich stranách ma úplne pohltila a keď som sa sústredila, dokázala som všetky tie opisy vnímať a cítiť sa ich súčasťou, dokázala som pochopiť proces tvorby jednej maľby, to obrovské množstvo úsilia vynaloženého na každý ťah štetcom a zistiť, že láska si naozaj nevyberá a je možná naozaj v akejkoľvek podobe. No áno, táto kniha je vlastne o láske, o veľkých vekových rozdieloch (medzi každým párom, naozaj medzi každým, bol vekový rozdiel minimálne 13 rokov!), ktoré však pre dušu nič neznamenajú.

Mám pre vás však otázku: dokázali by ste sa zaľúbiť do niekoho, koho ste videli len raz na obraze, do niekoho, kto zomrel dávno pred vaším narodením? Má vôbec niekto takú charizmu, aby načisto opantal/a každého, kto sa pozrie na jeho/jej portrét? Možno áno, možno nie. Záleží od osobnosti...a od osudu. Každopádne, Robert Oliver je práve takýmto zaľúbeným maliarom dušou i srdcom a to je jeho šťastím i prekliatím zároveň; šťastím preto, lebo našiel zmysel svojho života a prekliatím preto, lebo jeho láska bola od počiatkov odsúdená a nenaplnená. No nevzdal sa a odhalil šokujúce tajomstvo a nakoniec aspoň určitým spôsobom dokázal niečo spraviť pre svoju osudovú lásku.

Ťažko sa všetky tie vzťahy opisujú, pretože sú navzájom naozaj poprepletané a všetko sa vyjasní až úplne na konci. Mňa samotnú niektoré odhalenia prekvapili, iné nezrovnalosti však zostali nevysvetlené, to však vôbec nevadí, pretože autorka naznačila zopár detailov a dala priestor čitateľovi, aby si sám ostatné časti doplnil.


Celkové hodnotenie: 8 bodov z 10
Kniha sa vyznačuje jemnosťou, precíznosťou, úžasnou detailnosťou, pestrosťou, je plná malieb, farieb, kontrastov a ak by som ju mala charakterizovať jednou vetou, bola by to táto: Oslava lásky a umenia, ktoré vždy kráčali a budú kráčať ruka v ruke.

NoBoDy

Quote of the Week (8)

Quote of the Week je týdenní meme, které pořádá Judit a má své místo na blogu každou sobotu.

O co jde:
  • Postnout 1 vtipný výrok z knihy.
  • Postnout 1 romantickou scénu z knihy.
  • Postnout 1 výrok, který vás donutil zamyslet se, nad kterým jste se pozastavili, který pro vás něco symbolizoval...
Opět budou všechny momenty pouze z jedné knihy, kterou jsem nedávno dočetla.

Upozornění: Vybrané momenty vám můžou naspoilerovat děj, proto si je čtěte pouze na vlastní nebezpečí.

Mrazení
Maggie Stiefvater
Vtipný moment:
"Tak pověz, kluku, co děláš u Grace v autě?"

Musela jsem se usmát. Jak je to se Samem doopravdy, muselo samozřejmě zůstat tajemstvím, ale s ním samotným jsem se přece tajit nemusela. Najednou jsem hrozně stála o to, aby mi ho Rachel schválila. "No vážně, kluku," natahovala jsem krk a prohlížela si Sama, ačkoli seděl vedle mě. Na tváři měl nerozhodný výraz, něco mezi pobavením a pochybnostmi. "Co děláš v mém autě?"

"Já jsem něco jako módní doplněk," odpověděl Sam.

"Páni," vyjekla Rachel. "A na dlouhodobý, nebo řekněme omezený úvazek?"

"Dokud nevyjdu z módy."

Romantický moment:
"Pověz mi, copak mě chce políbit jen ten vlk v tobě?"

Toužil jsem ji políbit úplně vším, čím jsem kdy byl, líbat ji tak dlouho, až bych sám zmizel. Opřel jsem se rukama o dveře po stranách její hlavy, až zapraskaly pod mojí váhou, naklonil jsem se k ní a přitiskl jí ústa na rty. Žhavými rty mi polibek oplatila. Její jazyk mi kmital po zubech, ruce měla za zády a ještě pořád se opírala o dveře. Celé tělo mi vibrovalo, nedočkavé překonat těch posledních pár centimetrů mezi námi.

Začala mě líbat důrazněji, její dech mi vanul do úst a kousala mě do spodního rtu. Panebože, to byla nádhera. Než jsem si uvědomil, co dělám, vydralo se mi z hrdla zavrčení, ale nestihl jsem nad tím ani upadnout do rozpaků, protože Grace vytáhla ruce zpoza zad, ovinula mi je kolem krku a přitáhla si mě k sobě.

"To bylo ohromně sexy," zašeptala zajíkavě. "Netušila jsem, že umíš být ještě lákavější."

Silný moment:
Bože, ne. Ne. Ne. Vzpíral jsem se, snažil se vytrhnout z jejího sevření, pohled uhranutý předmětem u protější stěny vykachlíčkované místnosti. Jako otevřený hrob přede mnou stála vana. Z vody se valila pára a její nádherné teplo mě lákalo k sobě, ale moje tělo se vzpouzelo každičkou svou částí.

S očima upřenýma na vanu jsem zaklesl prsty za okraj dveří. "Ne, prosím", zašeptal jsem.

V duchu jsem na těle cítil ruce, které mě tisknou ke dnu, ruce s vůní dětství a důvěry, s vůní objetí, čistého povlečení a všeho, co jsem kdy znal. Držely mě ve vodě. Byla teplá, teplá jako moje tělo. Hlasy společně odpočítávaly. Moje jméno přitom nepadlo. Řízni. Řízni. Řízni. Řízni. Otvírali mi v kůži díry, pouštěli jimi ven, co bylo uvnitř. Voda se začala zbarvovat tenkými roztřepenými pramínky červeně. Lapal jsem po dechu, bránil se, plakal. Nemluvili při tom. Žena mě držela a slzy jí kapaly do vody. Já jsem Sam, říkal jsem jim s tváří nad tou červenou vodou. Já jsem Sam. Jsem Sam. Jsem...

...

Sam mi neskutečně přirostl k srdci a je pro mě tím pravým hrdinou.